Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice vybavena laboratoří Columbus

Uznání: STS-122 Crew, Expedition 16 Crew, ESA, NASA

Mezinárodní kosmická stanice (ISS) byla vybavena novou výbornou vědeckou laboratoří. Raketoplán Atlantis k ISS dopravil laboratoř Columbus a minulý týden byl tento sedm metrů dlouhý modul nainstalován. Columbus má deset zásuvných modulů pro experimenty, které se dají řídit jak ze stanice, tak z řídícího střediska Columbusu v Německu. Do první sady experimentů patří fluidní vědecká laboratoř, která bude zkoumat vlatnosti tekutin v mikrogravitaci na nízké oběžné dráze Země a Biolab, pro experimenty s mikroorganismy. K budoucím experimentům patří atomové hodiny, které budou testovat malé časové efekty včetně těch, které očekává Einsteinova obecná teorie relativity. Na snímku nahoře specialista výpravy Hans Schlegel pracuje vně Columbusu. V příštích deseti letech mohou vědci z celého světa navrhovat a provádět experimenty v této laboratoři.

Štítky: Mezinárodní kosmická stanice, Sts-122, Columbus


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »