Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice vybavena laboratoří Columbus

Uznání: STS-122 Crew, Expedition 16 Crew, ESA, NASA

Mezinárodní kosmická stanice (ISS) byla vybavena novou výbornou vědeckou laboratoří. Raketoplán Atlantis k ISS dopravil laboratoř Columbus a minulý týden byl tento sedm metrů dlouhý modul nainstalován. Columbus má deset zásuvných modulů pro experimenty, které se dají řídit jak ze stanice, tak z řídícího střediska Columbusu v Německu. Do první sady experimentů patří fluidní vědecká laboratoř, která bude zkoumat vlatnosti tekutin v mikrogravitaci na nízké oběžné dráze Země a Biolab, pro experimenty s mikroorganismy. K budoucím experimentům patří atomové hodiny, které budou testovat malé časové efekty včetně těch, které očekává Einsteinova obecná teorie relativity. Na snímku nahoře specialista výpravy Hans Schlegel pracuje vně Columbusu. V příštích deseti letech mohou vědci z celého světa navrhovat a provádět experimenty v této laboratoři.

Štítky: Mezinárodní kosmická stanice, Sts-122, Columbus


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »