Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

BLG 109: Vzdálená verze naší vlastní sluneční soustavy

Uznání ilustrace: KASI, CBNU, ARCSEC, NSF

Jak běžné jsou planetární soustavy jako je ta naše? Možná jsou docela běžné, jelikož první soustava planet podobná naší vlastní sluneční soustavě byla objevena za použití nové techniky, kterou bylo doposud probádáno jen šest planetárních soustav. Tato technika zvaná gravitační mikročočkování pátrá po změnách jasnosti v měřeném světle hvězd, když hvězda s planetami v popředí náhodou prochází téměř přímo před vzdálenější hvězdou. Světlo té vzdálenější hvězdy gravitace bližšího systému předvídatelným způsobem lehce odklání. Nedávné podrobné analýzy mikročočkové soustavy OGLE-2006-BLG-109 vztáhly změny jasnosti ke dvěma planetám, které jsou podobné Jupiteru a Saturnu z naší sluneční soustavy. Tento objev přináší vzrušující důsledky, že vnitřní planety, možná včetně planet podobným Zemi, mohou být běžné. Na obrázku nahoře umělecké vyjádření toho, jak by planetární soustava BLG-109 mohla vypadat.

Štítky: Sluneční soustava, Mikročočkování, BLG-109


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »