Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

BLG 109: Vzdálená verze naší vlastní sluneční soustavy

Uznání ilustrace: KASI, CBNU, ARCSEC, NSF

Jak běžné jsou planetární soustavy jako je ta naše? Možná jsou docela běžné, jelikož první soustava planet podobná naší vlastní sluneční soustavě byla objevena za použití nové techniky, kterou bylo doposud probádáno jen šest planetárních soustav. Tato technika zvaná gravitační mikročočkování pátrá po změnách jasnosti v měřeném světle hvězd, když hvězda s planetami v popředí náhodou prochází téměř přímo před vzdálenější hvězdou. Světlo té vzdálenější hvězdy gravitace bližšího systému předvídatelným způsobem lehce odklání. Nedávné podrobné analýzy mikročočkové soustavy OGLE-2006-BLG-109 vztáhly změny jasnosti ke dvěma planetám, které jsou podobné Jupiteru a Saturnu z naší sluneční soustavy. Tento objev přináší vzrušující důsledky, že vnitřní planety, možná včetně planet podobným Zemi, mohou být běžné. Na obrázku nahoře umělecké vyjádření toho, jak by planetární soustava BLG-109 mohla vypadat.

Štítky: Sluneční soustava, Mikročočkování, BLG-109


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »