Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

BLG 109: Vzdálená verze naší vlastní sluneční soustavy

Uznání ilustrace: KASI, CBNU, ARCSEC, NSF

Jak běžné jsou planetární soustavy jako je ta naše? Možná jsou docela běžné, jelikož první soustava planet podobná naší vlastní sluneční soustavě byla objevena za použití nové techniky, kterou bylo doposud probádáno jen šest planetárních soustav. Tato technika zvaná gravitační mikročočkování pátrá po změnách jasnosti v měřeném světle hvězd, když hvězda s planetami v popředí náhodou prochází téměř přímo před vzdálenější hvězdou. Světlo té vzdálenější hvězdy gravitace bližšího systému předvídatelným způsobem lehce odklání. Nedávné podrobné analýzy mikročočkové soustavy OGLE-2006-BLG-109 vztáhly změny jasnosti ke dvěma planetám, které jsou podobné Jupiteru a Saturnu z naší sluneční soustavy. Tento objev přináší vzrušující důsledky, že vnitřní planety, možná včetně planet podobným Zemi, mohou být běžné. Na obrázku nahoře umělecké vyjádření toho, jak by planetární soustava BLG-109 mohla vypadat.

Štítky: Sluneční soustava, Mikročočkování, BLG-109


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »