Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

BLG 109: Vzdálená verze naší vlastní sluneční soustavy

Uznání ilustrace: KASI, CBNU, ARCSEC, NSF

Jak běžné jsou planetární soustavy jako je ta naše? Možná jsou docela běžné, jelikož první soustava planet podobná naší vlastní sluneční soustavě byla objevena za použití nové techniky, kterou bylo doposud probádáno jen šest planetárních soustav. Tato technika zvaná gravitační mikročočkování pátrá po změnách jasnosti v měřeném světle hvězd, když hvězda s planetami v popředí náhodou prochází téměř přímo před vzdálenější hvězdou. Světlo té vzdálenější hvězdy gravitace bližšího systému předvídatelným způsobem lehce odklání. Nedávné podrobné analýzy mikročočkové soustavy OGLE-2006-BLG-109 vztáhly změny jasnosti ke dvěma planetám, které jsou podobné Jupiteru a Saturnu z naší sluneční soustavy. Tento objev přináší vzrušující důsledky, že vnitřní planety, možná včetně planet podobným Zemi, mohou být běžné. Na obrázku nahoře umělecké vyjádření toho, jak by planetární soustava BLG-109 mohla vypadat.

Štítky: Sluneční soustava, Mikročočkování, BLG-109


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »