Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M1: Krabí mlhovina z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, J. Hester, A. Loll (ASU); Acknowledgement: Davide De Martin (Skyfactory)

Tuto spoušť po sobě zanechal výbuch hvězdy. Krabí mlhovinu, důsledek supernovy, která byla vidět v roce 1054 po Kr., vyplňují záhadné filamenty. Tyto filamenty nejen že jsou velice složité, ale zdá se, že mají menší hmotnost, než hmotnost vyvrženou z původní supernovy a mají vyšší rychlost než se dá čekat od volného výbuchu. Snímek nahoře pořídil Hubblův kosmický dalekohled a je zobrazen ve třech barvách vybraných podle vědeckého zájmu. Krabí mlhovina má asi 10 světelných let. Zcela ve středu mlhoviny se nachází pulsar: neutronová hvězda o hmotnosti Slunce, ale o velikosti jen malého města. Krabí pulsar se otáčí asi 30 krát za sekundu.

Štítky: Krabí mlhovina, M1, HST


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »