Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pulsar v Krabí mlhovině se otřepává

Uznání: J. Hester (ASU), CXC, HST, NRAO, NSF, NASA

Jak dokáže neutronová hvězda velikosti města pohánět rozlehlou Krabí mlhovinu? Zdá se, že přinejmenším část odpovědi je vyvrhování proudů horkého plynu o vysokých rychlostech. Včera zveřejněné filmy pořízené jak z rentgenové observatoře Chandra, tak z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope ukazují proudy plynu, které se pohybují ven zhruba poloviční rychlostí světla. Proudy jako je tento jsou nejpíše výsledkem ohromných elektrických napětí vytvářených centrálním pulsarem. Pulsar je rychle rotující magnetizovaná centrální neutronová hvězda. Horká plasma naráží do existujícího plynu a způsobuje záři napříč všemi barvami elektromagnetického spektra. Na snímku nahoře je složený snímek středu Krabí mlhoviny, kde červená představuje rádiovou emisi, zelená emisi viditelného světla a modrá představuje rentgenovou emisi. Tečka úplně ve středu je horký pulsar, který se otáčí 30 krát ze sekundu.

Štítky: Krabí mlhovina, Pulsar, Film


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »