Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pulsar v Krabí mlhovině se otřepává

Uznání: J. Hester (ASU), CXC, HST, NRAO, NSF, NASA

Jak dokáže neutronová hvězda velikosti města pohánět rozlehlou Krabí mlhovinu? Zdá se, že přinejmenším část odpovědi je vyvrhování proudů horkého plynu o vysokých rychlostech. Včera zveřejněné filmy pořízené jak z rentgenové observatoře Chandra, tak z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope ukazují proudy plynu, které se pohybují ven zhruba poloviční rychlostí světla. Proudy jako je tento jsou nejpíše výsledkem ohromných elektrických napětí vytvářených centrálním pulsarem. Pulsar je rychle rotující magnetizovaná centrální neutronová hvězda. Horká plasma naráží do existujícího plynu a způsobuje záři napříč všemi barvami elektromagnetického spektra. Na snímku nahoře je složený snímek středu Krabí mlhoviny, kde červená představuje rádiovou emisi, zelená emisi viditelného světla a modrá představuje rentgenovou emisi. Tečka úplně ve středu je horký pulsar, který se otáčí 30 krát ze sekundu.

Štítky: Krabí mlhovina, Pulsar, Film


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

První astrofotografie

Jupiter a věřím že tam jsou i Europa a Ganymed

Další informace »