Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pulsar v Krabí mlhovině se otřepává

Uznání: J. Hester (ASU), CXC, HST, NRAO, NSF, NASA

Jak dokáže neutronová hvězda velikosti města pohánět rozlehlou Krabí mlhovinu? Zdá se, že přinejmenším část odpovědi je vyvrhování proudů horkého plynu o vysokých rychlostech. Včera zveřejněné filmy pořízené jak z rentgenové observatoře Chandra, tak z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope ukazují proudy plynu, které se pohybují ven zhruba poloviční rychlostí světla. Proudy jako je tento jsou nejpíše výsledkem ohromných elektrických napětí vytvářených centrálním pulsarem. Pulsar je rychle rotující magnetizovaná centrální neutronová hvězda. Horká plasma naráží do existujícího plynu a způsobuje záři napříč všemi barvami elektromagnetického spektra. Na snímku nahoře je složený snímek středu Krabí mlhoviny, kde červená představuje rádiovou emisi, zelená emisi viditelného světla a modrá představuje rentgenovou emisi. Tečka úplně ve středu je horký pulsar, který se otáčí 30 krát ze sekundu.

Štítky: Krabí mlhovina, Pulsar, Film


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »