Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pulsar v Krabí mlhovině se otřepává

Uznání: J. Hester (ASU), CXC, HST, NRAO, NSF, NASA

Jak dokáže neutronová hvězda velikosti města pohánět rozlehlou Krabí mlhovinu? Zdá se, že přinejmenším část odpovědi je vyvrhování proudů horkého plynu o vysokých rychlostech. Včera zveřejněné filmy pořízené jak z rentgenové observatoře Chandra, tak z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope ukazují proudy plynu, které se pohybují ven zhruba poloviční rychlostí světla. Proudy jako je tento jsou nejpíše výsledkem ohromných elektrických napětí vytvářených centrálním pulsarem. Pulsar je rychle rotující magnetizovaná centrální neutronová hvězda. Horká plasma naráží do existujícího plynu a způsobuje záři napříč všemi barvami elektromagnetického spektra. Na snímku nahoře je složený snímek středu Krabí mlhoviny, kde červená představuje rádiovou emisi, zelená emisi viditelného světla a modrá představuje rentgenovou emisi. Tečka úplně ve středu je horký pulsar, který se otáčí 30 krát ze sekundu.

Štítky: Krabí mlhovina, Pulsar, Film


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »