Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Large Binocular Telescope

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Tomuto pohledu ze Světa v noci poskytuje pozadí hvězdná noc se severní Mléčnou dráhou a světlem Měsíce na obzoru. Budova v popředí na hoře Mount Graham v Arizoně chrání Velký dvojitý dalekohled LBT (Large Binocular Telescope). Uvnitř LBT se na běžné montáži vedle sebe nacházejí dvě zrcadla o průměru 8.4 m, což je uspořádání podobné triedru, skromného optického přístoje, který nosíváme kolem krku. Přestože tento přístroj není přenosný, tak výhodou velké dvojité konfigurace je vyšší citlivost oproti jednozrcadlovému dalekohledu a zobrazování slabých útvarů s vysokým rozlišením v poměrně širokém zorném poli. Observatoř LBT provozuje mezinárodní sdružení.

Štítky: Mléčná dráha, Dalekohled, Observatoř, Large binocular telescope, Mt. graham


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »