Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladé hvězdy v mračnu Rho Ophiuchi

Uznání: NASA JPL-Caltech, Harvard-Smithsonian CfA

Na tomto skvělém pohledu ze Spitzerova kosmického dalekohledu na infračervených vlnových délkách ve falešných barvách září kosmická prachová mračna a v nich ponořené nově zrozené hvězdy. Na snímku je jedna z nejbližších hvězdotvorných oblastí, část komplexu mračen Rho Ophiuchi ve vzdálenosti asi 400 světelných let u jižního okraji zcela jistě vyslovitelného souhvězdí Ophiuchus. V odhadované vzdálenosti tento pohled zabírá asi 5 světelných let. Nově zrozené hvězdy po svém vzniku ve velkém mračnu studeného molekulárního vodíku zahřívají okolní prach a vytvářejí infračervenou záři. Průzkum této oblasti v pronikavém infračerveném světle detekoval asi 300 vznikajících nebo už nově vzniklých hvězd, jejichž průměrný věk se odhaduje na zhruba 300 000 let, ve srovnání se stářím Slunce 5 miliard let jsou tedy extrémně mladé.

Štítky: Star-formation, Infračervený, Rho ophiuchus cloud, Ldn 1688, Yso


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn 5,8,2026.Newton150/750 asi224 projekční nástavec a 18mm okulár.7000snímků složeno na 1500.

Další informace »