Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžice s dlouhým stonkem

Uznání a copyright: Adam Block (Caelum Observatory) and
Tim Puckett

Růžicová mlhovina (aka NGC 2237) není jenom kosmické mračno plynu a prachu, které připomíná obraz květiny. Je také jedním z nejčastěji navrhovaných astronomických snímků vhodných pro den sv. Valentýna. Tento pohled na Růžicovou mlhovinu je jedním z mnoha výtečných obrázků zaslaných editorům APODu a zdá se být tím nejvhodnějším, neboť ve své kompozici má i dlouhý stonek ze zářícího vodíku. Okvětní lístky růže na okraji velkého molekulárního mraku v Jednorožci (Monoceros) vzdáleného asi 5000 světelných let jsou ve skutečnosti hvězdné porodnice, jejichž nádherně symetrické tvary utváří větry a radiace z centrální kupy horkých mladých hvězd. Ty hvězdy v této energetické kupě katalogizované jako NGC 2244 jsou staré jenom několik miliónů let, zatímco centrální dutina Růžicové mlhoviny má průměr asi 50 světelných let. Veselý Valentýn!

Štítky: Star-formation, Růžicová mlhovina, NGC 2237, NGC 2244, Hydrogen gas


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »