Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmotné hvězdy rozlišené v mlhovině Carina

Uznání: NASA, ESA, and J. Maíz Apellániz (Instituto de Astrofísica de Andalucía, Spain)

Jak hmotné mohou hvězdy být? Velké, statné hvězdy žijí krátké bouřlivé životy, které mohou výrazně ovlivnit jejich okolí. Izolování hmotné hvězdy může být problematické, jelikož to, co se může zdát jako jediná jasná hvězda se může ve skutečnosti zvrtnout na několik hvězd blízko sebe. To byl i případ dvou nejjasnějších objektů, které jsou vidět v otevřené hvězdokupě Trumpler 16 v jižní mlhovině Carina. Po podrobné inspekci WR 25, nejjasnějšího objektu na snímku nahoře Hubblovým kosmickým dalekohledem bylo potvrzeno, že se skládá z přinejmenším dvou oddělených hvězd. Kromě toho objekt Tr16 -244, vpravo nahoře od WR 25, byl poprvé rozlišen na přinejmenším tři jednotlivé hvězdy. I tak má nejjasnější hvězda v WR 25 asi 50 násobek hmotnosti našeho Slunce, což z ní činí jednu z nejhmotnějších známých hvězd. Větry z těchto hvězd asi významně přispívají k velké bublině, uvnitř které se hvězdokupa nachází. Mlhovina Carina je domovem neobvykle tvarovaných prachových mračen a slavné proměnné hvězdy Eta Carinae ve vzdálenosti asi 7500 světelných let v souhvězdí Lodního kýlu (Carina).

Štítky: Hmotné hvězdy, Mlhovina Lodní záď, Trumpler 16


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »