Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťový mrak nad Coloradem

Uznání a copyright: August Allen

Proč může mračno hrát všemi barvami? Poměrně vzácný úkaz známý jako perleťová mračna umí vytvořit neobvykle svěží barvy nebo dokonce celé spektrum barev současně. Tato mračna jsou tvořena malými, skoro stejně velkými kapičkami vody. Pokud je Slunce ve správné poloze a je většinou schované za hustými mraky, tak tyto řidší mraky významně, téměř koherentně, ohýbají sluneční světlo, takže se různé barvy odklánějí odlišně. K pozorovateli tudíž přicházejí různé barvy z trochu odlišných směrů. Mnoho mračen začíná uniformní oblastí, která by mohla vykazovat perleťovost, ale rychle se stává příliš tlustou, příliš promíchanou, nebo příliš vzdálenou od Slunce, než aby byly vidět zřetelné barvy. Toto perleťové mračno bylo minulý týden vyfotografováno nad Boulderem v Coloradu.

Štítky: Iridescent clouds, Colorado, Water droplets


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »