Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťový mrak nad Coloradem

Uznání a copyright: August Allen

Proč může mračno hrát všemi barvami? Poměrně vzácný úkaz známý jako perleťová mračna umí vytvořit neobvykle svěží barvy nebo dokonce celé spektrum barev současně. Tato mračna jsou tvořena malými, skoro stejně velkými kapičkami vody. Pokud je Slunce ve správné poloze a je většinou schované za hustými mraky, tak tyto řidší mraky významně, téměř koherentně, ohýbají sluneční světlo, takže se různé barvy odklánějí odlišně. K pozorovateli tudíž přicházejí různé barvy z trochu odlišných směrů. Mnoho mračen začíná uniformní oblastí, která by mohla vykazovat perleťovost, ale rychle se stává příliš tlustou, příliš promíchanou, nebo příliš vzdálenou od Slunce, než aby byly vidět zřetelné barvy. Toto perleťové mračno bylo minulý týden vyfotografováno nad Boulderem v Coloradu.

Štítky: Iridescent clouds, Colorado, Water droplets


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »