Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťový mrak nad Coloradem

Uznání a copyright: August Allen

Proč může mračno hrát všemi barvami? Poměrně vzácný úkaz známý jako perleťová mračna umí vytvořit neobvykle svěží barvy nebo dokonce celé spektrum barev současně. Tato mračna jsou tvořena malými, skoro stejně velkými kapičkami vody. Pokud je Slunce ve správné poloze a je většinou schované za hustými mraky, tak tyto řidší mraky významně, téměř koherentně, ohýbají sluneční světlo, takže se různé barvy odklánějí odlišně. K pozorovateli tudíž přicházejí různé barvy z trochu odlišných směrů. Mnoho mračen začíná uniformní oblastí, která by mohla vykazovat perleťovost, ale rychle se stává příliš tlustou, příliš promíchanou, nebo příliš vzdálenou od Slunce, než aby byly vidět zřetelné barvy. Toto perleťové mračno bylo minulý týden vyfotografováno nad Boulderem v Coloradu.

Štítky: Iridescent clouds, Colorado, Water droplets


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění

Další informace »