Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Crab Pulsar Wind Nebula

Uznání: NASA / CXC / SAO / F. D. Seward, W. H. Tucker, R. A. Fesen

Ve středu tohoto pozoruhodného snímku z družicové observatoře Chandra se nachází pulsar v Krabí mlhovině, neutronová magnetizovaná hvězda o velikosti města, která se otočí 30 krát za sekundu. Tento hloubkový rentgenový snímek poskytnul první zřetelný pohled na zavinuté hranice mlhoviny z větru z krabího pulsaru. Rentgenovou emisi pohání pulsar podobně jako kosmické dynamo. Energie pulsaru urychluje nabité částice a vytváří tajemné, rentgenově zářící výtrysky, které směřují ven z pólů a intenzivní vítr ve směru rovníku. Složité okraje vznikají při proudění nabitých částic pryč, když nakonec ztrácí energii při interakci se silným magnetickým polem pulsaru. Rotující pulsar s hmotností větší než Slunce a hustotou atomového jádra je vlastně zhrouceným jádrem hmotné hvězdy. Toto zhroucené jádro je výsledkem výbuchu supernovy, ke kterému došlo v roce 1054. Tento snímek z Chandry zabírá v odhadované vzdálenosti ke Krabí mlhovině 6000 světelných let o něco méně jak 9 světelných let.

Štítky: Rentgenový, Krabí mlhovina, Pulsar, M1, Pulsar wind


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »