Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chudokrevná galaxie NGC 4921 na okraji

Uznání: NASA, ESA, K. Cook (LLNL)

Jak daleko leží spirální galaxie NGC 4921? Ačkoliv se její vzdálenost v současnosti odhaduje na asi 320 miliónů světelných let, tak přesnější určení vzdálenosti by ve spojení s její známou decelerační rychlostí lidstvu pomohlo kalibrovat expanzní rychlost celého viditelného vesmíru. S tímto cílem byl pořízen tento snímek z Hubblova kosmického dalekohledu, aby pomohl určit proměnné hvězdy cepheidy známé jako klíčové hvězdné milníky. Jelikož NGC 4921 je členem Kupy galaxií ve Vlasech Bereniky, tak zpřesnění její vzdálenosti by také umožnilo lepší určení vzdálenosti k jedné z největších blízkých kup v místním vesmíru. Vznešená spirální galaxie NGC 4921 se vzhledem k nízkému poměru vznikajících hvězd a nízké povrchové jasnosti neformálně nazývá chudokrevná. Tento pozoruhodně ostrý snímek byl pořízen Hubblovou kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys), která nyní čeká na opravu. Na tomto snímku je v pořadí od středu vidět jasné jádro, jasná centrální příčka, výrazný prstenec tmavého prachu, modré kupy nedávno vzniklých hvězd, několik menších doprovodných galaxií, nesouvisející galaxie ve vzdáleném vesmíru a nesouvisející hvězdy z naší Mléčné dráhy.
Oprava:Čtenáři Alexej Šimeček, Jakub Gabris, Jindřich Suchánek, Jan Ebr, Adam Sedliský a Vítek upozornili na správnou vzdálenost 320 miliónů světelných let, nikoliv miliard.

Štítky: Cefeida, Spirální galaxie, Ngc4921


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjukcia Mesiaca a Marsu

Dnešná ranná konjukcia (vzájomné priblíženie na oblohe) Mesiaca a planéty Mars (označený vpravo hore). Vybavenie: Canon 60D, Hanimex 400mm/F8, Vivitar telekonvertor 3x, Videostatív. Software: PIPP, AutoStakkert (15%), Registax, Adobe photoshop. 373x1/160sec, ISO160. V Belej nad Cirochou, 14.1.2025 o 5:20

Další informace »