Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chudokrevná galaxie NGC 4921 na okraji

Uznání: NASA, ESA, K. Cook (LLNL)

Jak daleko leží spirální galaxie NGC 4921? Ačkoliv se její vzdálenost v současnosti odhaduje na asi 320 miliónů světelných let, tak přesnější určení vzdálenosti by ve spojení s její známou decelerační rychlostí lidstvu pomohlo kalibrovat expanzní rychlost celého viditelného vesmíru. S tímto cílem byl pořízen tento snímek z Hubblova kosmického dalekohledu, aby pomohl určit proměnné hvězdy cepheidy známé jako klíčové hvězdné milníky. Jelikož NGC 4921 je členem Kupy galaxií ve Vlasech Bereniky, tak zpřesnění její vzdálenosti by také umožnilo lepší určení vzdálenosti k jedné z největších blízkých kup v místním vesmíru. Vznešená spirální galaxie NGC 4921 se vzhledem k nízkému poměru vznikajících hvězd a nízké povrchové jasnosti neformálně nazývá chudokrevná. Tento pozoruhodně ostrý snímek byl pořízen Hubblovou kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys), která nyní čeká na opravu. Na tomto snímku je v pořadí od středu vidět jasné jádro, jasná centrální příčka, výrazný prstenec tmavého prachu, modré kupy nedávno vzniklých hvězd, několik menších doprovodných galaxií, nesouvisející galaxie ve vzdáleném vesmíru a nesouvisející hvězdy z naší Mléčné dráhy.
Oprava:Čtenáři Alexej Šimeček, Jakub Gabris, Jindřich Suchánek, Jan Ebr, Adam Sedliský a Vítek upozornili na správnou vzdálenost 320 miliónů světelných let, nikoliv miliard.

Štítky: Cefeida, Spirální galaxie, Ngc4921


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »