Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pás Orionu

Uznání a copyright: Martin Mutti, Astronomical Image Data Archive

Na tomto nádherném kosmickém pohledu jsou podél uhlopříčky od východu na západ (zleva doprava) jasné namodralé hvězdy Alnitak, Alnilam a Mintaka. Tyto tři obří modré hvězdy, které jsou jinak známé jako Pás v Orionu, jsou teplejší a hmotnější než Slunce. Nachází se ve vzdálenosti asi 1500 světelných let a vznikly z dobře prostudovaných mezihvězdných mračen v Orionu. Mračna plynu a prachu, která se v této oblasti potulují, mají složité a překvapivě dobře známé tvary, včetně temné mlhoviny Koňská hlava a mlhoviny Plamen vlevo dole u hvězdy Alnitak. Samotná slavná Mlhovina v Orionu leží už mimo toto pole hvězd, které na obloze pokrývá plochu asi 4.5x3.5 stupňů. Tento snímek byl pořízen minulý měsíc ve Švýcarsku digitální kamerou připevněnou k malému dalekohledu a lidskému vnímání barev odpovídá lépe, než podrobnější kompozit pořízený před více jak 15 léty.

Štítky: Orion, Horsehead nebula, Flame nebula, Alnitak, Alnilam, Mintaka


1. vesmírný týden 2026

1. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 12. 2025 do 4. 1. 2026. Ještě se loučíme se starým rokem a už nám začíná první týden toho nového. Zakončíme ho úplňkem Měsíce, což znamená, že letos meteory roje Kvadrantidy asi neuvidíme. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět celou noc. Další planety jsou slabé a přezařuje je Měsíc nebo jsou úhlově blízko Slunci. Aktivita Slunce se podle očekávání zvýšila. V kosmonautice jsme mohli zaznamenat po delší době i dva neúspěšné starty, ale i závěr roku ještě přináší další starty. Před 225 lety se podařilo nalézt první těleso v oblasti mezi Marsem a Jupiterem, trpasličí planetu Ceres.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 29P/Schwassmann-Wachmann.

Kometa 29P/Schwassmann-Wachmann. Měřítko snímku je 6.8 arcsec/px, sever je nahoře, východ vlevo. Jasná hvězda při pravém okraji nese katalogové označení 67 Leonis (4.77 Vmag).

Další informace »