Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pás Orionu, pokračování

Uznání a copyright: Alan Smallbone

Na včerejším obrázku oblohy byly hvězdy z Pásu Orionu Alnitak, Alnilam a Mintaka. Dnešní snímek představuje také hvězdu z pásu, tu nejvýchodnější Alnitak vpravo dole a kolem ní jsou dobře známé mlhoviny Koňská hlava a Plamen. Tento pohled ale do podrobna zabírá více na východ(vlevo) a na sever(nahoře) jemnější kosmická mračna plynu a prachu roztroušená přes plodnou, na mlhoviny bohatou oblast. Scénu vlevo nahoře završuje tajemná modrá zář a nezřetelné tmavé prachové pásy reflekční mlhoviny M78. Podobně jako mlhoviny Koňská hlava, Plamen a i Mlhovina v Orionu samotná, je M78 nepochybnou viditelnou součástí velkého komplexu Orionova molekulárního mračna vzdáleného asi 1500 světelných let.

Štítky: Orion, M78, Horsehead nebula, Flame nebula


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »