Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pás Orionu, pokračování

Uznání a copyright: Alan Smallbone

Na včerejším obrázku oblohy byly hvězdy z Pásu Orionu Alnitak, Alnilam a Mintaka. Dnešní snímek představuje také hvězdu z pásu, tu nejvýchodnější Alnitak vpravo dole a kolem ní jsou dobře známé mlhoviny Koňská hlava a Plamen. Tento pohled ale do podrobna zabírá více na východ(vlevo) a na sever(nahoře) jemnější kosmická mračna plynu a prachu roztroušená přes plodnou, na mlhoviny bohatou oblast. Scénu vlevo nahoře završuje tajemná modrá zář a nezřetelné tmavé prachové pásy reflekční mlhoviny M78. Podobně jako mlhoviny Koňská hlava, Plamen a i Mlhovina v Orionu samotná, je M78 nepochybnou viditelnou součástí velkého komplexu Orionova molekulárního mračna vzdáleného asi 1500 světelných let.

Štítky: Orion, M78, Horsehead nebula, Flame nebula


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »