Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo versus Mléčná dráha

Uznání a copyright: Daniel López, IAC

Na tomto pozoruhodném širokoúhlém pohledu z 23. ledna spolu o pozornost soutěží dvě fundamentální roviny pozemské oblohy. Nad obzorem se vlevo do noci vypíná krásný oblouk zvířetníkového světla, slunečního světla rozptylovaného prachem v rovině ekliptiky. Jeho soupeř vpravo pozůstává ze slabých hvězd, mračen prachu a mlhoviny podél roviny naší Mléčné dráhy. Oba nebeské pásy se tyčí nad kupolemi a věžemi observatoře Teide na ostrově Tenerife. Na nedotčené tmavé obloze nad Kanárskými ostrovy je také briliantní Venuše (vlevo dole), vzdálená Galaxie v Andromedě (ve středu) a nádherná hvězdokupa Plejády (ve středu nahoře). Zkušení pozorovatelé jistě dokáží rozpoznat M33, mlhovinu Kalifornie, IC1805 a dvojitou hvězdokupu v Perseu. (Potřebujete pomoc? Tak položte na obrázek kurzor.)

Štítky: M31, Mléčná dráha, Venuše, Zvířetníkové světlo, Observatoř, Plejády, Mouse over


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »