Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo versus Mléčná dráha

Uznání a copyright: Daniel López, IAC

Na tomto pozoruhodném širokoúhlém pohledu z 23. ledna spolu o pozornost soutěží dvě fundamentální roviny pozemské oblohy. Nad obzorem se vlevo do noci vypíná krásný oblouk zvířetníkového světla, slunečního světla rozptylovaného prachem v rovině ekliptiky. Jeho soupeř vpravo pozůstává ze slabých hvězd, mračen prachu a mlhoviny podél roviny naší Mléčné dráhy. Oba nebeské pásy se tyčí nad kupolemi a věžemi observatoře Teide na ostrově Tenerife. Na nedotčené tmavé obloze nad Kanárskými ostrovy je také briliantní Venuše (vlevo dole), vzdálená Galaxie v Andromedě (ve středu) a nádherná hvězdokupa Plejády (ve středu nahoře). Zkušení pozorovatelé jistě dokáží rozpoznat M33, mlhovinu Kalifornie, IC1805 a dvojitou hvězdokupu v Perseu. (Potřebujete pomoc? Tak položte na obrázek kurzor.)

Štítky: M31, Mléčná dráha, Venuše, Zvířetníkové světlo, Observatoř, Plejády, Mouse over


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »