Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo versus Mléčná dráha

Uznání a copyright: Daniel López, IAC

Na tomto pozoruhodném širokoúhlém pohledu z 23. ledna spolu o pozornost soutěží dvě fundamentální roviny pozemské oblohy. Nad obzorem se vlevo do noci vypíná krásný oblouk zvířetníkového světla, slunečního světla rozptylovaného prachem v rovině ekliptiky. Jeho soupeř vpravo pozůstává ze slabých hvězd, mračen prachu a mlhoviny podél roviny naší Mléčné dráhy. Oba nebeské pásy se tyčí nad kupolemi a věžemi observatoře Teide na ostrově Tenerife. Na nedotčené tmavé obloze nad Kanárskými ostrovy je také briliantní Venuše (vlevo dole), vzdálená Galaxie v Andromedě (ve středu) a nádherná hvězdokupa Plejády (ve středu nahoře). Zkušení pozorovatelé jistě dokáží rozpoznat M33, mlhovinu Kalifornie, IC1805 a dvojitou hvězdokupu v Perseu. (Potřebujete pomoc? Tak položte na obrázek kurzor.)

Štítky: M31, Mléčná dráha, Venuše, Zvířetníkové světlo, Observatoř, Plejády, Mouse over


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »