Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo versus Mléčná dráha

Uznání a copyright: Daniel López, IAC

Na tomto pozoruhodném širokoúhlém pohledu z 23. ledna spolu o pozornost soutěží dvě fundamentální roviny pozemské oblohy. Nad obzorem se vlevo do noci vypíná krásný oblouk zvířetníkového světla, slunečního světla rozptylovaného prachem v rovině ekliptiky. Jeho soupeř vpravo pozůstává ze slabých hvězd, mračen prachu a mlhoviny podél roviny naší Mléčné dráhy. Oba nebeské pásy se tyčí nad kupolemi a věžemi observatoře Teide na ostrově Tenerife. Na nedotčené tmavé obloze nad Kanárskými ostrovy je také briliantní Venuše (vlevo dole), vzdálená Galaxie v Andromedě (ve středu) a nádherná hvězdokupa Plejády (ve středu nahoře). Zkušení pozorovatelé jistě dokáží rozpoznat M33, mlhovinu Kalifornie, IC1805 a dvojitou hvězdokupu v Perseu. (Potřebujete pomoc? Tak položte na obrázek kurzor.)

Štítky: M31, Mléčná dráha, Venuše, Zvířetníkové světlo, Observatoř, Plejády, Mouse over


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »