Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruh kolem Měsíce

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net / TWAN)

Co byste řekli, pokud by vám vaše švagrová zavolala v jednu hodinu v noci a začala mluvit o kruhu kolem Měsíce? Když se právě to přihodilo časně minulou neděli fotografovi Laurentu Lavederovi, tak vzal svoje nádobíčko a pádil ven! Odměnou mu byl pohled na jasné lunární halo, které zářilo na obloze nad městem Quimper ve Francii. Toto krásné halo s poloměrem 22 stupňů vzniká lomem měsíčního světla ledových krystalech šestibokého tvaru, které vznikají v řídkých, vysokých mracích. Laveder pořídil sérii digitálních snímků, které použil pro vytvoření tohoto kompozitu jakoby z rybího oka a také pozoruhodného 360 stupňového VR panorámatu.

Štítky: Měsíc, Ledové krystaly, Halo, 22 degree halo, Sister-in-law


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »