Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruh kolem Měsíce

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net / TWAN)

Co byste řekli, pokud by vám vaše švagrová zavolala v jednu hodinu v noci a začala mluvit o kruhu kolem Měsíce? Když se právě to přihodilo časně minulou neděli fotografovi Laurentu Lavederovi, tak vzal svoje nádobíčko a pádil ven! Odměnou mu byl pohled na jasné lunární halo, které zářilo na obloze nad městem Quimper ve Francii. Toto krásné halo s poloměrem 22 stupňů vzniká lomem měsíčního světla ledových krystalech šestibokého tvaru, které vznikají v řídkých, vysokých mracích. Laveder pořídil sérii digitálních snímků, které použil pro vytvoření tohoto kompozitu jakoby z rybího oka a také pozoruhodného 360 stupňového VR panorámatu.

Štítky: Měsíc, Ledové krystaly, Halo, 22 degree halo, Sister-in-law


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »