Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruh kolem Měsíce

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net / TWAN)

Co byste řekli, pokud by vám vaše švagrová zavolala v jednu hodinu v noci a začala mluvit o kruhu kolem Měsíce? Když se právě to přihodilo časně minulou neděli fotografovi Laurentu Lavederovi, tak vzal svoje nádobíčko a pádil ven! Odměnou mu byl pohled na jasné lunární halo, které zářilo na obloze nad městem Quimper ve Francii. Toto krásné halo s poloměrem 22 stupňů vzniká lomem měsíčního světla ledových krystalech šestibokého tvaru, které vznikají v řídkých, vysokých mracích. Laveder pořídil sérii digitálních snímků, které použil pro vytvoření tohoto kompozitu jakoby z rybího oka a také pozoruhodného 360 stupňového VR panorámatu.

Štítky: Měsíc, Ledové krystaly, Halo, 22 degree halo, Sister-in-law


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »