Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruh kolem Měsíce

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net / TWAN)

Co byste řekli, pokud by vám vaše švagrová zavolala v jednu hodinu v noci a začala mluvit o kruhu kolem Měsíce? Když se právě to přihodilo časně minulou neděli fotografovi Laurentu Lavederovi, tak vzal svoje nádobíčko a pádil ven! Odměnou mu byl pohled na jasné lunární halo, které zářilo na obloze nad městem Quimper ve Francii. Toto krásné halo s poloměrem 22 stupňů vzniká lomem měsíčního světla ledových krystalech šestibokého tvaru, které vznikají v řídkých, vysokých mracích. Laveder pořídil sérii digitálních snímků, které použil pro vytvoření tohoto kompozitu jakoby z rybího oka a také pozoruhodného 360 stupňového VR panorámatu.

Štítky: Měsíc, Ledové krystaly, Halo, 22 degree halo, Sister-in-law


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC _1

Canon EOS 5D Mark II,f/4.0, čas: 8.0 sec, ISO:400

Další informace »