Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Mauna Kea

Uznání a copyright: Wally Pacholka (TWAN)

Už jste někdy viděli pás naší Mléčné dráhy? V pravý čas lze na jasné obloze ze správného místa vidět slabý pás světla. Brzy poté, co se oči přizpůsobí tmě, tak můžete tento pás uvidět. Pás se stane zřetelným. A potom nádherným. Jedním z důvodů rostoucího úžasu může být uvědomění, že tento mlhavý pás obsahuje miliardy hvězd a že je to disk v naší vlastní spirální galaxii. Jelikož jsme uvnitř tohoto disku, tak je tento pás vidět kolem dokola Země. Na snímku nahoře jsou vysoko na noční obloze vidět oblouky pásu Mléčné dráhy. Ta jasná skvrna pod tímto pásem je planeta Jupiter. V popředí se nachází měsíčním světlem osvětlená kaldera sopky Haleakala na ostrově Maui na Havaji v USA. Při bližším pohledu k obzoru jsou vidět světlé mraky a tmavá, ale enormní sopka Mauna Kea na havajském Velkém ostrově. Pokud jste nikdy neviděli pás Mléčné dráhy, nebo jste nerozpoznali planetu Jupiter, tak tento rok máte možnost. Jelikož rok 2009 je Mezinárodním rokem astronomie, tak možná, že i ve vašem místě bude příležitost podívat se do hlubin vesmíru.

Štítky: Mléčná dráha, Jupiter, Mauna Kea


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »