Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Mauna Kea

Uznání a copyright: Wally Pacholka (TWAN)

Už jste někdy viděli pás naší Mléčné dráhy? V pravý čas lze na jasné obloze ze správného místa vidět slabý pás světla. Brzy poté, co se oči přizpůsobí tmě, tak můžete tento pás uvidět. Pás se stane zřetelným. A potom nádherným. Jedním z důvodů rostoucího úžasu může být uvědomění, že tento mlhavý pás obsahuje miliardy hvězd a že je to disk v naší vlastní spirální galaxii. Jelikož jsme uvnitř tohoto disku, tak je tento pás vidět kolem dokola Země. Na snímku nahoře jsou vysoko na noční obloze vidět oblouky pásu Mléčné dráhy. Ta jasná skvrna pod tímto pásem je planeta Jupiter. V popředí se nachází měsíčním světlem osvětlená kaldera sopky Haleakala na ostrově Maui na Havaji v USA. Při bližším pohledu k obzoru jsou vidět světlé mraky a tmavá, ale enormní sopka Mauna Kea na havajském Velkém ostrově. Pokud jste nikdy neviděli pás Mléčné dráhy, nebo jste nerozpoznali planetu Jupiter, tak tento rok máte možnost. Jelikož rok 2009 je Mezinárodním rokem astronomie, tak možná, že i ve vašem místě bude příležitost podívat se do hlubin vesmíru.

Štítky: Mléčná dráha, Jupiter, Mauna Kea


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »