Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění nad Manilskou zátokou

Uznání a copyright: Armando Lee (Astron. League Philippines), 100 Hours of Astronomy (IYA2009)

Co se to stalo se zapadajícím Sluncem? Zatmívalo se! Měsíc před dvěma dny zakryl část Slunce, což bylo vidět z částí Afriky, Austrálie a Asie. Částečně zakryté Slunce zapadající nad Manilskou zátokou na Filipínách zvlášť pěkně zachytil snímek nahoře pořízený z hráze tržnice Mall of Asia. V popředí jsou v siluetě vidět mola. Cestovatelé za zatměním i nadšenci na dobře vybraných místech zachytili mnoho dalších zajímavých a uměleckých snímků tohoto jediného prstencového zatmění v tomto roce včetně filmů, spousty stínů zatmění a ohnivého prstence. V červenci bude z Filipín vidět další částečné zatmění Slunce. Tato událost se ale zapíše jako úplné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné pro lidi na dlouhém úzkém proužku Země, který začíná v Indii a pokračuje přes Čínu do Tichého oceánu.

Štítky: Sluneční zatmění, Partial eclipse, Manila Bay


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »