Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Košile pro zatmění 2009

Uznání a copyright: Simon Fishley (SAAO)

Každý se pochopitelně stará, co si vzít na sebe při zatmění Slunce. Tady je skvělý příklad, zvláště pro první zatmění v Mezinárodním roku astronomie 2009. Na snímku během slunečního zatmění 26. ledna na pozemku Jihoafrické astronomické observatoře v Kapském městě zdobí dobře zvolenou košili mnohonásobné obrázky zatmění. Tento jev je nadšeným pozorovatelům zatmění dobře známý, jelikož malé mezery, běžně třeba mezi listy stromů, působí jako dírkové komory, které vytvářejí mnohonásobné obrazy zatmění. V Kapském městě bylo toto zatmění Slunce částečné s maximem asi 65% zakrytého Slunce. Ale v dráze, která probíhala Indickým oceánem a západní Indonesií bylo toto zatmění prstencové a sluneční disk se krátce jevil jako ohnivý prstenec kolem siluety Měsíce.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Partial eclipse


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »