Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1579: Trifid severu

Uznání a copyright: Don Goldman

Barvitá mlhovina NGC 1579 připomíná více známou mlhovinu Trifid, ale na pozemské obloze se nachází mnohem severněji v hrdinském souhvězdí Perseus. NGC 1579 je ve vzdálenosti asi 2100 světelných let, měří 3 světelné roky a je podobně jako Trifid vykreslena v kontrastních modrých a červených barvách s výraznými tmavými prachovými pásy v centrálních oblastech mlhoviny. V obou oblastech prach odráží světlo hvězd a vytváří tak krásné modré reflekční mlhoviny. Červená záře v NGC 1579 ale na rozdíl od Trifidu není emisí z mračen zářícího vodíku excitovaného ultrafialovým světlem z blízkých horkých hvězd. Místo toho prach v NGC 1579 drasticky tlumí, zčervenává a rozptyluje světlo z vnořených, extrémně mladých, hmotných hvězd a samotný je silným zářičem charakteristického červeného H-alfa světla.

Štítky: Reflekční mlhovina, Hydrogen-alpha, Trifid Nebula, Young star, Ngc1579


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »