Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1579: Trifid severu

Uznání a copyright: Don Goldman

Barvitá mlhovina NGC 1579 připomíná více známou mlhovinu Trifid, ale na pozemské obloze se nachází mnohem severněji v hrdinském souhvězdí Perseus. NGC 1579 je ve vzdálenosti asi 2100 světelných let, měří 3 světelné roky a je podobně jako Trifid vykreslena v kontrastních modrých a červených barvách s výraznými tmavými prachovými pásy v centrálních oblastech mlhoviny. V obou oblastech prach odráží světlo hvězd a vytváří tak krásné modré reflekční mlhoviny. Červená záře v NGC 1579 ale na rozdíl od Trifidu není emisí z mračen zářícího vodíku excitovaného ultrafialovým světlem z blízkých horkých hvězd. Místo toho prach v NGC 1579 drasticky tlumí, zčervenává a rozptyluje světlo z vnořených, extrémně mladých, hmotných hvězd a samotný je silným zářičem charakteristického červeného H-alfa světla.

Štítky: Reflekční mlhovina, Hydrogen-alpha, Trifid Nebula, Young star, Ngc1579


10. vesmírný týden 2021

10. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 3. do 14. 3. 2021. Měsíc je ve fázi mezi poslední čtvrtí a novem. Večer je dobře vidět jasný Mars a níže nad jihozápadem i Uran. Planetka Vesta dosahuje maximálního jasu a najdeme ji v zadní části Lva. Večer se vysoko k Plejádám táhne šikmý kužel zvířetníkového světla. Perseverance na Marsu ujela již téměř sto metrů. Desátý prototyp Starship po letu do výšky 10 km tvrději dosedl a konečně zůstal stát, aby po několika minutách explodoval. Před 35 lety prozkoumalo několik sond zblízka Halleyovu kometu a před 240 lety objevil William Herschel planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »