Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1579: Trifid severu

Uznání a copyright: Don Goldman

Barvitá mlhovina NGC 1579 připomíná více známou mlhovinu Trifid, ale na pozemské obloze se nachází mnohem severněji v hrdinském souhvězdí Perseus. NGC 1579 je ve vzdálenosti asi 2100 světelných let, měří 3 světelné roky a je podobně jako Trifid vykreslena v kontrastních modrých a červených barvách s výraznými tmavými prachovými pásy v centrálních oblastech mlhoviny. V obou oblastech prach odráží světlo hvězd a vytváří tak krásné modré reflekční mlhoviny. Červená záře v NGC 1579 ale na rozdíl od Trifidu není emisí z mračen zářícího vodíku excitovaného ultrafialovým světlem z blízkých horkých hvězd. Místo toho prach v NGC 1579 drasticky tlumí, zčervenává a rozptyluje světlo z vnořených, extrémně mladých, hmotných hvězd a samotný je silným zářičem charakteristického červeného H-alfa světla.

Štítky: Reflekční mlhovina, Hydrogen-alpha, Trifid Nebula, Young star, Ngc1579


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »