Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pravý obraz z Nepravé kivy

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics.com/TWAN)

Je někde na světě místo, kde můžete uvidět takový pohled? Ano, je. Na snímku nahoře je jediná expozice nádherného blízka, daleka a něčeho mezi tím. Na dlouhé expozici je vidět, jak se vzdálený centrální pás naší Mléčné dráhy noří za Zemi. Vedle tohoto pásu je vlevo vidět mnohem bližší planeta Jupiter. Ještě blíže jsou srpkem Měsíce osvětlené malebné buttes a mesas z národního parku Canyonlands v Utahu v USA. V popředí je jeskyně s kruhem neznámého původu zvaným False Kiva (Nepravá kiva) poskládaným z kamenů. Jeskyně byla při dlouhé expozici krátce osvětlena bleskem fotoaparátu. Astrofotograf Wally Pacholka dodává, že dostat se do této jeskyně pořídit tento snímek nebyla vůbec snadná cesta. Při osamělém čekání ve tmě na správnou expozici byly předmětem obav také horské šelmy.
Poznámka překladatele: Kiva je kruhový, částečně zahloubený útvar pro obřady indiánů Pueblo.

Štítky: Mléčná dráha, Monument Valley, False Kiva


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »