Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AE Aurigae a Mlhovina ohnivé hvězdy

Uznání a copyright: Jorge Garcia

Hoří hvězda AE Aurigae? Nehoří. I přesto, že se AE Aurigae nazývá ohnivá hvězda, okolní mlhovina IC 405 se jmenuje Mlhovina ohnivé hvězdy a celá oblast je plná červeného kouře, tak tam není žádný oheň. Oheň je definován jako rychlé molekulární zachytávání kyslíku a může k němu docházet pouze za dostatečné přítomnosti kyslíku a v tak vysokoenergetickém prostředí s nízkým obsahem kyslíku jako u hvězd není důležitý. Látka, která vypadá jako kouř je většinou mezihvězdný vodík, ale přesto obsahuje jakoby kouřící tmavé filamenty z na uhlík bohatých zrn prachu. Jasná hvězda AE Aurigae, která je vidět pod středem obrázku je tak horká, až je modrá a emituje natolik energetické světlo, že z okolního plynu vyráží elektrony. Když pak protony tyto elektrony znovu zachycují, tak se vyzařuje červené světlo, jak je patrné v okolní emisní mlhovině. Mlhovina ohnivé hvězdy na snímku nahoře se nachází asi 1500 světelných let daleko, měří asi 5 světelných let a je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Vozky (Auriga).

Štítky: Emisní mlhovina, AE Aurigae, Flaming Star Nebula


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »