Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M45: Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Phillip L. Jones VisualUnivese.org

Možná nejslavnější hvězdokupu na obloze, Plejády lze spatřit i bez triedru dokonce i z hloubky světlem znečištěných měst. Plejády jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup a nazývají se také Kuřátka (v angličtině i Sedm sester) a M45. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a napříč měří jen 13 světelných let. Jméno této hvězdokupy (japonsky Subaru, pozn.překl.) si vypůjčil jak známý dalekohled, tak i automobil. Na fotografii nahoře jsou zcela zřejmé modré reflekční mlhoviny, které obklopují jasnější hvězdy v kupě. V Plejádách byli také nalezeni slabí hnědí trpaslíci o nízké hmotnosti.
Oprava: Přidání překladatelské poznámky navrhl Pavel Chadima, na chybu upozornil Josef Pavlík.

Štítky: M45, Open star cluster, Pleiades Nebula


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »