Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M45: Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Phillip L. Jones VisualUnivese.org

Možná nejslavnější hvězdokupu na obloze, Plejády lze spatřit i bez triedru dokonce i z hloubky světlem znečištěných měst. Plejády jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup a nazývají se také Kuřátka (v angličtině i Sedm sester) a M45. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a napříč měří jen 13 světelných let. Jméno této hvězdokupy (japonsky Subaru, pozn.překl.) si vypůjčil jak známý dalekohled, tak i automobil. Na fotografii nahoře jsou zcela zřejmé modré reflekční mlhoviny, které obklopují jasnější hvězdy v kupě. V Plejádách byli také nalezeni slabí hnědí trpaslíci o nízké hmotnosti.
Oprava: Přidání překladatelské poznámky navrhl Pavel Chadima, na chybu upozornil Josef Pavlík.

Štítky: M45, Open star cluster, Pleiades Nebula


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »