Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M45: Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Phillip L. Jones VisualUnivese.org

Možná nejslavnější hvězdokupu na obloze, Plejády lze spatřit i bez triedru dokonce i z hloubky světlem znečištěných měst. Plejády jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup a nazývají se také Kuřátka (v angličtině i Sedm sester) a M45. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a napříč měří jen 13 světelných let. Jméno této hvězdokupy (japonsky Subaru, pozn.překl.) si vypůjčil jak známý dalekohled, tak i automobil. Na fotografii nahoře jsou zcela zřejmé modré reflekční mlhoviny, které obklopují jasnější hvězdy v kupě. V Plejádách byli také nalezeni slabí hnědí trpaslíci o nízké hmotnosti.
Oprava: Přidání překladatelské poznámky navrhl Pavel Chadima, na chybu upozornil Josef Pavlík.

Štítky: M45, Open star cluster, Pleiades Nebula


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »