Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Temná věcička

Uznání a copyright: Andrey Oreshko

Co je to za podivnou temnou pásku na obloze? Při pozorování velké kulové hvězdokupy NGC 4372 si pozorovatelé často povšimnou podivného temného, skoro tři stupně stupně dlouhého pruhu, který blízko ní probíhá. Tento pruh je ve skutečnosti nepojmenovaný dlouhý molekulární mrak, který se stal známý jako mlhovina Temná věcička. (Anglicky doodad - věc, věcička - je slangový výraz pro výplňové slovo nebo JakSeToVlastněJmenuje.) Nahoře je vidět bohaté a barevné pole hvězd, přes jehož střed prochází mlhovina Temná věcička. Vlevo je na obrázku vidět kulová hvězdokupa NGC 4372 a vpravo od hvězdokupy je vidět jasná hvězda gama Musca. Mlhovinu Temná věcička lze najít silným triedrem v jižním souhvězdí Mouchy (Musca). Snímek nahoře vznikl složením 45 minut postupných expozic malým dalekohledem z oblasti La Frontera v Chile.

Štítky: Molekulární mračno, Dark Doodad Nebula, NGC 4372


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »