Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Temná věcička

Uznání a copyright: Andrey Oreshko

Co je to za podivnou temnou pásku na obloze? Při pozorování velké kulové hvězdokupy NGC 4372 si pozorovatelé často povšimnou podivného temného, skoro tři stupně stupně dlouhého pruhu, který blízko ní probíhá. Tento pruh je ve skutečnosti nepojmenovaný dlouhý molekulární mrak, který se stal známý jako mlhovina Temná věcička. (Anglicky doodad - věc, věcička - je slangový výraz pro výplňové slovo nebo JakSeToVlastněJmenuje.) Nahoře je vidět bohaté a barevné pole hvězd, přes jehož střed prochází mlhovina Temná věcička. Vlevo je na obrázku vidět kulová hvězdokupa NGC 4372 a vpravo od hvězdokupy je vidět jasná hvězda gama Musca. Mlhovinu Temná věcička lze najít silným triedrem v jižním souhvězdí Mouchy (Musca). Snímek nahoře vznikl složením 45 minut postupných expozic malým dalekohledem z oblasti La Frontera v Chile.

Štítky: Molekulární mračno, Dark Doodad Nebula, NGC 4372


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE)

Další informace »