Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo a falešný úsvit

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

V příštích dvou měsících mohou pozorovatelé na severní polokouli Země vidět u východního obzoru před východem slunce neobvyklý trojúhelních světla. Tento trojúhelník se kdysi považoval za falešný úsvit, ale ve skutečnosti je to zvířetníkové světlo, tedy světlo odrážené od meziplanetárních prachových částic. Tento trojúhelník je jasně viditelný nalevo na tomto v červenci pořízeném snímku z observatoře Paranal v Chile. Zvířetníkový prach obíhá Slunce především ve stejné rovině, jako planety: v ekliptice. Zvířetníkové světlo je v tuto část roku tak jasné proto, protože pás prachu je při východu orientován téměř vertikálně, takže silná vrstva vzduchu při obzoru necloní poměrně jasný odrážející prach. Zvířetníkové světlo je pro lidi na severní polokouli Země také jasné v březnu a v dubnu těsně po západu slunce.

Štítky: Zvířetníkové světlo, False dawn, October


31. vesmírný týden 2026

31. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 7. do 2. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je velmi nízko na západě Venuše. Ráno je vidět Saturn a slabý Neptun, nad severovýchodem také Mars a Uran. Aktivita Slunce je zvýšená a objevila se nečekaně zajímavá aktivní oblast. Super Heavy Starship po předchozím přerušení startu IFT-13 a výměně motorů dostala novou šanci, kterou však zprvu překazilo počasí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »