Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HUDF: Úsvit galaxií

Uznání: R. Windhorst (ASU), H. Yan (SSC, Caltech), et al., ESA, NASA

Kdy se tvořily galaxie? Slabé červené skvrnky identifikované na nejhloubkovějším optickém snímku oblohy, který byl kdy pořízen, by mohly docela dobře být členy první třídy galaxií. Podrobná prohlídka Hubblova ultrahloubkového pole (Hubble Ultra Deep Field - HUDF), které pořídila kamera Advanced Camera for Surveys kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, našla galaxie, které jsou zakroužkované nahoře a které svojí vzdáleností a četností výskytu slouží jako sonda do vesmíru, když měl stáří jen několik procent současného věku. Analýzy ukazují, že se objevená třída galaxií exkluzivně skládá z těchto menších trpasličích galaxií, z nich musely vzniknout větší moderní galaxie. Barevné popředí snímku HUDF nahoře tvoří několik velkých moderních galaxií. První třída trpasličích galaxií pravděpodobně obsahovala energetické hvězdy, které emitovaly světlo, které většinu pozůstalé normální hmoty ve vesmíru transformovalo z chladného plynu na horkou ionizovanou plazmu.

Štítky: HUDF, Early galaxies, Reionization


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »