Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HUDF: Úsvit galaxií

Uznání: R. Windhorst (ASU), H. Yan (SSC, Caltech), et al., ESA, NASA

Kdy se tvořily galaxie? Slabé červené skvrnky identifikované na nejhloubkovějším optickém snímku oblohy, který byl kdy pořízen, by mohly docela dobře být členy první třídy galaxií. Podrobná prohlídka Hubblova ultrahloubkového pole (Hubble Ultra Deep Field - HUDF), které pořídila kamera Advanced Camera for Surveys kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, našla galaxie, které jsou zakroužkované nahoře a které svojí vzdáleností a četností výskytu slouží jako sonda do vesmíru, když měl stáří jen několik procent současného věku. Analýzy ukazují, že se objevená třída galaxií exkluzivně skládá z těchto menších trpasličích galaxií, z nich musely vzniknout větší moderní galaxie. Barevné popředí snímku HUDF nahoře tvoří několik velkých moderních galaxií. První třída trpasličích galaxií pravděpodobně obsahovala energetické hvězdy, které emitovaly světlo, které většinu pozůstalé normální hmoty ve vesmíru transformovalo z chladného plynu na horkou ionizovanou plazmu.

Štítky: HUDF, Early galaxies, Reionization


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »