Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HUDF: Úsvit galaxií

Uznání: R. Windhorst (ASU), H. Yan (SSC, Caltech), et al., ESA, NASA

Kdy se tvořily galaxie? Slabé červené skvrnky identifikované na nejhloubkovějším optickém snímku oblohy, který byl kdy pořízen, by mohly docela dobře být členy první třídy galaxií. Podrobná prohlídka Hubblova ultrahloubkového pole (Hubble Ultra Deep Field - HUDF), které pořídila kamera Advanced Camera for Surveys kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, našla galaxie, které jsou zakroužkované nahoře a které svojí vzdáleností a četností výskytu slouží jako sonda do vesmíru, když měl stáří jen několik procent současného věku. Analýzy ukazují, že se objevená třída galaxií exkluzivně skládá z těchto menších trpasličích galaxií, z nich musely vzniknout větší moderní galaxie. Barevné popředí snímku HUDF nahoře tvoří několik velkých moderních galaxií. První třída trpasličích galaxií pravděpodobně obsahovala energetické hvězdy, které emitovaly světlo, které většinu pozůstalé normální hmoty ve vesmíru transformovalo z chladného plynu na horkou ionizovanou plazmu.

Štítky: HUDF, Early galaxies, Reionization


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »