Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stěna kráteru na Solis Planum

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Tento perspektivní pohled se dívá na jihovýchod podél stěny velkého, erodovaného, impaktního kráteru na Solis Planum sousedícího s hornatou oblastí Thaumasia na Marsu. Stěna kráteru, která zasahuje do této scény v délce asi 50 kilometrů, má výšku asi 800 metrů. Tato oblast se nachází na jihozápad od Valles Marineris a oplývá horami a zlomovými liniemi, které jsou vidět jako důkaz pohybu desek, neboli deskové tektoniky. Předpokládá se, že proces deskové tektoniky, který dlouho utvářel povrch planety Země, byl na Marsu aktivní jen krátce. Obrázek vznikl s využitím barevných obrazových dat z vysokorozlišující stereokamery na palubě družice ESA Mars Express.

Štítky: Mars, Kráter, Perspective, Solis planum


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »