Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stěna kráteru na Solis Planum

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Tento perspektivní pohled se dívá na jihovýchod podél stěny velkého, erodovaného, impaktního kráteru na Solis Planum sousedícího s hornatou oblastí Thaumasia na Marsu. Stěna kráteru, která zasahuje do této scény v délce asi 50 kilometrů, má výšku asi 800 metrů. Tato oblast se nachází na jihozápad od Valles Marineris a oplývá horami a zlomovými liniemi, které jsou vidět jako důkaz pohybu desek, neboli deskové tektoniky. Předpokládá se, že proces deskové tektoniky, který dlouho utvářel povrch planety Země, byl na Marsu aktivní jen krátce. Obrázek vznikl s využitím barevných obrazových dat z vysokorozlišující stereokamery na palubě družice ESA Mars Express.

Štítky: Mars, Kráter, Perspective, Solis planum


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »