Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východně od Antaresu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

Východně od Antaresu se přes husté pole hvězd u středu Mléčné dráhy rozlézá tmavé značkování. K těmto zakrývajícím mezihvězdným mrakům, které počátkem 20. století katalogizoval astronom E. E. Barnard, patří B59, B72, B77 a B78, které jsou v siluetě vidět proti hvězdnému pozadí. Jejich kombinované tvary připomínají hlavičku a troubel dýmky, takže tato tmavá mlhovina nese populární jméno Dýmka. Tento hloubkový a rozsáhlý pohled byl pořízen pod velmi tmavou chilskou oblohou. Pokrývá plných 10 x 7 stupňů ve vyslovitelném souhvězdí Ophiuchus (Hadonoš). Mlhovina Dýmka je součástí tmavého oblačného komplexu v Hadonošovi ve vzdálenosti asi 450 světelných let. Hustá jádra plynu a prachu v Dýmce kolabují za vzniku hvězd.

Štítky: Star-formation, Mléčná dráha, Tmavá mlhovina, Pipe Nebula, Ophiuchus, Barnard


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »