Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východně od Antaresu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

Východně od Antaresu se přes husté pole hvězd u středu Mléčné dráhy rozlézá tmavé značkování. K těmto zakrývajícím mezihvězdným mrakům, které počátkem 20. století katalogizoval astronom E. E. Barnard, patří B59, B72, B77 a B78, které jsou v siluetě vidět proti hvězdnému pozadí. Jejich kombinované tvary připomínají hlavičku a troubel dýmky, takže tato tmavá mlhovina nese populární jméno Dýmka. Tento hloubkový a rozsáhlý pohled byl pořízen pod velmi tmavou chilskou oblohou. Pokrývá plných 10 x 7 stupňů ve vyslovitelném souhvězdí Ophiuchus (Hadonoš). Mlhovina Dýmka je součástí tmavého oblačného komplexu v Hadonošovi ve vzdálenosti asi 450 světelných let. Hustá jádra plynu a prachu v Dýmce kolabují za vzniku hvězd.

Štítky: Star-formation, Mléčná dráha, Tmavá mlhovina, Pipe Nebula, Ophiuchus, Barnard


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »