Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střelec a střed Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Robert Gendler (robgendlerastropics.com)

Jak opravdu vypadá střed naší Mléčné dráhy? Ve viditelném světle nikdo neví! Ve světle na nějž jsou citlivé naše oči není možné uvidět Galaktický střed, protože ho zakrývá hustý prach v rovině naší Galaxie. Nicméně pokud se díváme ve směru středu naší Galaxie, který se nachází v souhvězdí Střelce, tak uvidíme mnoho krásných divů. Obrázku dominují velké prachové pásy a mračna hvězd. V nádherné mozaice nahoře je vidět 30 Messierových objektů včetně všech typů mlhovin a hvězdokup. Mezi dvě opravdu pozoruhodné mlhoviny patří Laguna (M8), červená skvrna hned vpravo nahoře od středu a od ní mírně doprava je červenomodrý Trifid (M20).

Štítky: Mléčná dráha, Sagittarius, Milky Way Center


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »