Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4592: Modrá Koňská hlava

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Tento komplex krásných prachových reflekčních mlhovin se nachází v souhvězdí Štíra (Scorpius) v rovině naší Mléčné dráhy. Celkový obrys připomíná koňskou hlavu z profilu, ovšem pokrývá mnohem větší oblast než známější mlhovina Koňská hlava v Orionu. Hvězda u oka koně a střed 5 stupňů širokého pole je ponořen v modré reflekční mlhovině IC 4592 vzdálené přes 400 světelných let. V této vzdálenosti tento pohled zabírá skoro 40 světelných let. Zdá se, že kůň zírá na jasnou hvězdu vlevo dole Beta Scorpii, která má též jméno Graffias. Vpravo nahoře u ucha koně je další výrazně modrá reflekční mlhovina IC 4601. Charakteristická modrá barva reflekčních mlhovin je způsobena tendencí mezihvězdného prachu silněji rozptylovat modré světlo hvězd.

Štítky: Reflekční mlhovina, Scorpius, Ic4592, Blue horsehead nebula, Ic4601


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »