Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4592: Modrá Koňská hlava

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Tento komplex krásných prachových reflekčních mlhovin se nachází v souhvězdí Štíra (Scorpius) v rovině naší Mléčné dráhy. Celkový obrys připomíná koňskou hlavu z profilu, ovšem pokrývá mnohem větší oblast než známější mlhovina Koňská hlava v Orionu. Hvězda u oka koně a střed 5 stupňů širokého pole je ponořen v modré reflekční mlhovině IC 4592 vzdálené přes 400 světelných let. V této vzdálenosti tento pohled zabírá skoro 40 světelných let. Zdá se, že kůň zírá na jasnou hvězdu vlevo dole Beta Scorpii, která má též jméno Graffias. Vpravo nahoře u ucha koně je další výrazně modrá reflekční mlhovina IC 4601. Charakteristická modrá barva reflekčních mlhovin je způsobena tendencí mezihvězdného prachu silněji rozptylovat modré světlo hvězd.

Štítky: Reflekční mlhovina, Scorpius, Ic4592, Blue horsehead nebula, Ic4601


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »