Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí tlapka

Uznání a copyright: Robert Gendler & Martin Pugh

Mlhoviny jsou možná tak slavné díky svým dobře známým tvarům, stejně jako jsou kočky známé pro potíže, které dokáží způsobit. Nikdo ale neví o kočce, která vytvořila velkou mlhovinu Kočičí tlapka, která je vidět ve Štíru (Scorpius). Kočičí tlapka ve vzdálenosti 5500 světelných let je emisní mlhovina s červenou barvou, což znamená nadbytek ionizovaných atomů vodíku. Alternativně se nazývá mlhovina Medvědí dráp nebo NGC 6334 a okolní hvězdy mají hmotnost skoro desetinásobku našeho Slunce a vznikly teprve v několika minulých miliónech let.Širokoúhlý hloubkový snímek Kočičí tlapky nahoře byl vyfotografován z Nového jižního Walesu v Austrálii.

Štítky: Emisní mlhovina, Cat's Paw Nebula, NGC 6334


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »