Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý Měsíc a sesterské hvězdy

Uznání a copyright: Vincent Jacques

O východní obzor nad Mentonem ve Francii se na této časné ranní obloze zachycené minulý pátek 23. června dělí srpek starého Měsíce s hvězdami sester Plejád. (Blízko východního obzoru byla také jasná Venuše, ale zde na snímku není.) Astronomické snímky dobře známých Plejád často ukazují půvabné modré reflekční mlhoviny, ale tady je zahnalo jasné měsíční světlo. Zatímco srpek Měsíce je přeexponován, tak lze dobře vidět povrchové útvary na straně lunární noci ozařované zemským světlem, světlem ze Sluncem ozářené planety Země. Dnes brzy zvečera můžete samozřejme uvidět mladý srpeček Měsíce. Nádherný srpek Měsíce, který už za sebou nechal Plejády, nyní tvoří postavení s planetami Mars, Saturn Merkur podél roviny ekliptiky.

Štítky: Měsíc, Plejády, Zemský svit, Crescent moon


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »