Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý Měsíc a sesterské hvězdy

Uznání a copyright: Vincent Jacques

O východní obzor nad Mentonem ve Francii se na této časné ranní obloze zachycené minulý pátek 23. června dělí srpek starého Měsíce s hvězdami sester Plejád. (Blízko východního obzoru byla také jasná Venuše, ale zde na snímku není.) Astronomické snímky dobře známých Plejád často ukazují půvabné modré reflekční mlhoviny, ale tady je zahnalo jasné měsíční světlo. Zatímco srpek Měsíce je přeexponován, tak lze dobře vidět povrchové útvary na straně lunární noci ozařované zemským světlem, světlem ze Sluncem ozářené planety Země. Dnes brzy zvečera můžete samozřejme uvidět mladý srpeček Měsíce. Nádherný srpek Měsíce, který už za sebou nechal Plejády, nyní tvoří postavení s planetami Mars, Saturn Merkur podél roviny ekliptiky.

Štítky: Měsíc, Plejády, Zemský svit, Crescent moon


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »