Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý Měsíc a sesterské hvězdy

Uznání a copyright: Vincent Jacques

O východní obzor nad Mentonem ve Francii se na této časné ranní obloze zachycené minulý pátek 23. června dělí srpek starého Měsíce s hvězdami sester Plejád. (Blízko východního obzoru byla také jasná Venuše, ale zde na snímku není.) Astronomické snímky dobře známých Plejád často ukazují půvabné modré reflekční mlhoviny, ale tady je zahnalo jasné měsíční světlo. Zatímco srpek Měsíce je přeexponován, tak lze dobře vidět povrchové útvary na straně lunární noci ozařované zemským světlem, světlem ze Sluncem ozářené planety Země. Dnes brzy zvečera můžete samozřejme uvidět mladý srpeček Měsíce. Nádherný srpek Měsíce, který už za sebou nechal Plejády, nyní tvoří postavení s planetami Mars, Saturn Merkur podél roviny ekliptiky.

Štítky: Měsíc, Plejády, Zemský svit, Crescent moon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »