Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý Měsíc a sesterské hvězdy

Uznání a copyright: Vincent Jacques

O východní obzor nad Mentonem ve Francii se na této časné ranní obloze zachycené minulý pátek 23. června dělí srpek starého Měsíce s hvězdami sester Plejád. (Blízko východního obzoru byla také jasná Venuše, ale zde na snímku není.) Astronomické snímky dobře známých Plejád často ukazují půvabné modré reflekční mlhoviny, ale tady je zahnalo jasné měsíční světlo. Zatímco srpek Měsíce je přeexponován, tak lze dobře vidět povrchové útvary na straně lunární noci ozařované zemským světlem, světlem ze Sluncem ozářené planety Země. Dnes brzy zvečera můžete samozřejme uvidět mladý srpeček Měsíce. Nádherný srpek Měsíce, který už za sebou nechal Plejády, nyní tvoří postavení s planetami Mars, Saturn Merkur podél roviny ekliptiky.

Štítky: Měsíc, Plejády, Zemský svit, Crescent moon


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »