Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saharská hvězdnatá noc

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Tento panoramatický snímek hvězdnaté noci přehlíží suchou a pustou krajinu. Tento majestátní pohled byl pořízen z národního parku Tassili v srdci saharské pouště v jižním Alžírsku. Nad zerodovanými pískovcovými útesy vychází celá řada souhvězdí včetně Draka (Draco), Labutě (Cygnus), Orla (Aquila) a Štíra (Scorpius). Velmi blízko u obzoru ve středu snímku mezi mraky září planeta Jupiter, zatímco daleko vpravo se přes Střelce vypíná oblouk mračen hvězd Mléčné dráhy. Na hvězdnaté obloze září jasné modré hvězdy Deneb v Labuti a Altair v Orlu spolu s rivalem Marsu, jasnou žlutou hvězdou Antares ve Štírovi. Na podobnou oblohu se jistě dívali i prehistoričtí pozorovatelé. Oblast Tassili je kromě pískovcových formací ještě známá skalními kresbami a archeologickými místy, která se datují do neolitu, kdy zde bylo vlhčí klima.

Štítky: Souhvězdí, Mléčná dráha, Panorama, Tassili national park, Algeria, Sahara


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »