Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solarograf od slunovratu ke slunovratu

Uznání a copyright: Maciej Zapiór

Tato šest měsíců dlouhá expozice vměstnala období od slunovratu ke slunovratu (od 21. prosince 2008 do 20. června 2009) do jediného pohledu. Tento nekonvenční obrázek zvaný solarograf byl pořízen dírkovou komorou vyrobenou z hliníkové plechovky vyložené fotografickým papírem. Tato jednoduchá kamera byla po celou dobu expozice upevněna na jediné místo a trvale zaznamenávala každodenní dráhu Slunce jako zářivou stopu vypálenou do fotocitlivého papíru. Přestávky a mezery ve stopách jsou způsobeny oblačností. Místo bylo v tomto případě vybráno s výhledem zevnitř radioteleskopu na observatoři Ondřejov v České republice. Na konci expozice byl papír z plechovky vyňat a bezprostředně naskenován do digitálního obrazu. Barvy a kontrasty byly zlepšeny a přidány do digitálního snímku. Dráhy Slunce v prosinci začínají při zimním slunovratu na severní polokouli pochopitelně níže dole. Jak se Slunce blíží k letnímu slunovratu 21. června, tak dráhy postupně stoupají výše.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Radioteleskop, Seasons, Solargraph


32. vesmírný týden 2025

32. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 8. do 10. 8. 2025. Měsíc bude v úplňku a září nízko v jižních souhvězdích. Planety jsou vidět jen ráno s výjimkou Saturnu, který začíná být vidět celou noc. Blíží se k sobě Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce se trochu zvýšila. Nad ránem máme poslední období pozorovatelnosti nárůstu padání meteorů roje Perseid bez svitu Měsíce. Na ISS dorazila čtyřčlenná posádka dlouhodobé mise Crew-11 a první stupeň Falconu 9 naposledy dosedl na přistávací plochu LZ-1. Blue Origin provedla 14. suborbitální let s lidskou posádkou během mise New Shepard NS-34. Kosmická loď Orion pro misi Artemis II byla natankována a vyzkoušeli ji astronauti ve skafandrech. 95 roků by oslavil Neil Armstrong.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pluto a Cháron

Pluto a zvětšený výřez se záběrem Cháronu

Další informace »