Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrchol sopky Sarychev ve stereu

Uznání: Expedition 20 Crew - International Space Station, NASA
Stereo Image: Patrick Vantuyne

Posádka Expedice 20 na palubě Mezinárodní kosmické stanice (ISS) mohla 12. června z výšky 400 kilometrů nad Zemí sledovat pozoruhodnou událost z pozoruhodného místa: erupci z vrcholu sopky Sarychev. Tato aktivní sopka je na ruském Kurilském řetězci ostrovů, který se táhne severovýchodně od Japonska. Nádherný barevný stereopohled zvýrazňuje orbitální perspektivu, vznikl zkombinováním dvou snímků z ISS a je určen pro prohlížení červenomodrými brýlemi (červená je pro levé oko). V rané fázi erupce proráží do atmosféry vulkanický kouř se sloupcem hnědého popela překrytým jakoby bublinovitým bílým mračnem nejspíše z vodní kondenzace. Pod tím mračno hustého šedého vulkanického popela klouže dolů po vulkanickém svahu. Na úrovni hladiny je vidět asi 1,5 kilometru pobřeží ostrova. Narůstající vlečka popela sice pro posádku Expedice 20 nepředstavuje žádné nebezpečí, ale komerční letecké spoje byly z této oblasti odkloněny, aby se minimalizovalo nebezpečí selhání motorů při nasátí popela.

Štítky: Sopka, Stereo, ISS, Anaglyph, Sarychev peak, Expedition 20, Astronaut photography, Planet earth


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »