Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrchol sopky Sarychev ve stereu

Uznání: Expedition 20 Crew - International Space Station, NASA
Stereo Image: Patrick Vantuyne

Posádka Expedice 20 na palubě Mezinárodní kosmické stanice (ISS) mohla 12. června z výšky 400 kilometrů nad Zemí sledovat pozoruhodnou událost z pozoruhodného místa: erupci z vrcholu sopky Sarychev. Tato aktivní sopka je na ruském Kurilském řetězci ostrovů, který se táhne severovýchodně od Japonska. Nádherný barevný stereopohled zvýrazňuje orbitální perspektivu, vznikl zkombinováním dvou snímků z ISS a je určen pro prohlížení červenomodrými brýlemi (červená je pro levé oko). V rané fázi erupce proráží do atmosféry vulkanický kouř se sloupcem hnědého popela překrytým jakoby bublinovitým bílým mračnem nejspíše z vodní kondenzace. Pod tím mračno hustého šedého vulkanického popela klouže dolů po vulkanickém svahu. Na úrovni hladiny je vidět asi 1,5 kilometru pobřeží ostrova. Narůstající vlečka popela sice pro posádku Expedice 20 nepředstavuje žádné nebezpečí, ale komerční letecké spoje byly z této oblasti odkloněny, aby se minimalizovalo nebezpečí selhání motorů při nasátí popela.

Štítky: Sopka, Stereo, ISS, Anaglyph, Sarychev peak, Expedition 20, Astronaut photography, Planet earth


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »