Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční svítící oblaky nad Německem

Uznání a copyright: Christoph Rollwagen

Někdy je sice noc na zemi, ale den ve vzduchu. Jak se Země otáčí a zakrývá Slunce, tak se západ slunce postupně zvedá od země. Proto při západu slunce na zemi sluneční světlo stále svítí na mračna nahoře. Za obvyklých podmínek lze sice uvidět pěkný západ slunce, ale neobvyklé noční svítící oblaky jsou tak vysoko, že jsou vidět dávno po setmění. Na snímku nahoře z minulého týdne je vidět noční svítící oblaky s přízračnou bílou září po setmění za místními poli u Postupimi v Německu. Ačkoliv se předpokládá, že se noční svítící oblaky skládají z malých, ledem potažených částic, tak o nich zůstává mnoho neznámého. Mezi družice, které tyto oblaky studovaly, patří švédská Odin a družice NASA AIM. Nedávné údaje ukazují na to, že přinejmenším některé noční svítící oblaky pochájezí ze zmrzlé vody z raketoplánů.

Štítky: Noční svítící oblaka, Západ slunce, Germany


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 5. júla 2020 večer

NLC večer 5 júla 2020. Kamera Canon 550D, objektív Canon 3,5-5,6/18-135mm, f/3,5 f = 18 mm, ISO 1600, expozícia 1/2 sekundy o 22:13 SELČ.

Další informace »