Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční svítící oblaky nad Německem

Uznání a copyright: Christoph Rollwagen

Někdy je sice noc na zemi, ale den ve vzduchu. Jak se Země otáčí a zakrývá Slunce, tak se západ slunce postupně zvedá od země. Proto při západu slunce na zemi sluneční světlo stále svítí na mračna nahoře. Za obvyklých podmínek lze sice uvidět pěkný západ slunce, ale neobvyklé noční svítící oblaky jsou tak vysoko, že jsou vidět dávno po setmění. Na snímku nahoře z minulého týdne je vidět noční svítící oblaky s přízračnou bílou září po setmění za místními poli u Postupimi v Německu. Ačkoliv se předpokládá, že se noční svítící oblaky skládají z malých, ledem potažených částic, tak o nich zůstává mnoho neznámého. Mezi družice, které tyto oblaky studovaly, patří švédská Odin a družice NASA AIM. Nedávné údaje ukazují na to, že přinejmenším některé noční svítící oblaky pochájezí ze zmrzlé vody z raketoplánů.

Štítky: Noční svítící oblaka, Západ slunce, Germany


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »