Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čerstvé tygří pruhy na Saturnovu Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Pronikly podzemní oceány tygřími pruhy na Saturnovu měsíci Enceladu? O dlouhých útvarech zvaných tygří pruhy je známo, že z ledového vnitřku vyvrhují do vesmíru led a vytvářejí oblak jemných ledových částic nad jižním pólem tohoto měsíce i tajemný Saturnův prstenec E. Důkaz pochází z kosmické sondy Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Nahoře je vidět snímek Enceladu s vysokým rozlišením z blízkého průletu. Modře jsou ve falešných barvách vidět neobvyklé povrchové útvary zvané tygří pruhy. Proč je Enceladus aktivní zůstává záhadou, jelikož sousední měsíc Mimas o zhruba stejné velikosti se jeví úplně mrtvý. Nedávná analýza prachu zachyceného sondou Cassini přinesla důkazy přítomnosti sodíku, jak se dá očekávat v hlubokém slaném oceánu. Zato nedávná pozemská pozorování ledu vyvrženého z Enceladu do Saturnova prstence E žádný důkaz očekávaného sodíku nepřinesla. Tento výzkum je především zajímavý proto, že takový oceán by mohl obsahovat život.

Štítky: Enceladus, Tiger stripes, Ice geysers


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »