Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čerstvé tygří pruhy na Saturnovu Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Pronikly podzemní oceány tygřími pruhy na Saturnovu měsíci Enceladu? O dlouhých útvarech zvaných tygří pruhy je známo, že z ledového vnitřku vyvrhují do vesmíru led a vytvářejí oblak jemných ledových částic nad jižním pólem tohoto měsíce i tajemný Saturnův prstenec E. Důkaz pochází z kosmické sondy Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Nahoře je vidět snímek Enceladu s vysokým rozlišením z blízkého průletu. Modře jsou ve falešných barvách vidět neobvyklé povrchové útvary zvané tygří pruhy. Proč je Enceladus aktivní zůstává záhadou, jelikož sousední měsíc Mimas o zhruba stejné velikosti se jeví úplně mrtvý. Nedávná analýza prachu zachyceného sondou Cassini přinesla důkazy přítomnosti sodíku, jak se dá očekávat v hlubokém slaném oceánu. Zato nedávná pozemská pozorování ledu vyvrženého z Enceladu do Saturnova prstence E žádný důkaz očekávaného sodíku nepřinesla. Tento výzkum je především zajímavý proto, že takový oceán by mohl obsahovat život.

Štítky: Enceladus, Tiger stripes, Ice geysers


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »