Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čerstvé tygří pruhy na Saturnovu Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Pronikly podzemní oceány tygřími pruhy na Saturnovu měsíci Enceladu? O dlouhých útvarech zvaných tygří pruhy je známo, že z ledového vnitřku vyvrhují do vesmíru led a vytvářejí oblak jemných ledových částic nad jižním pólem tohoto měsíce i tajemný Saturnův prstenec E. Důkaz pochází z kosmické sondy Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Nahoře je vidět snímek Enceladu s vysokým rozlišením z blízkého průletu. Modře jsou ve falešných barvách vidět neobvyklé povrchové útvary zvané tygří pruhy. Proč je Enceladus aktivní zůstává záhadou, jelikož sousední měsíc Mimas o zhruba stejné velikosti se jeví úplně mrtvý. Nedávná analýza prachu zachyceného sondou Cassini přinesla důkazy přítomnosti sodíku, jak se dá očekávat v hlubokém slaném oceánu. Zato nedávná pozemská pozorování ledu vyvrženého z Enceladu do Saturnova prstence E žádný důkaz očekávaného sodíku nepřinesla. Tento výzkum je především zajímavý proto, že takový oceán by mohl obsahovat život.

Štítky: Enceladus, Tiger stripes, Ice geysers


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »