Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda Kaguya dopadla na Měsíc

Uznání a copyright: SELENE Team, JAXA, NHK

Minulý týden dopadla podle plánu na měsíc Japonská kosmická sonda Kaguya. Kosmická sonda se oficiálně jmenovala SELENE - Selenological and Engineering Explorer, ale podle princezny z japonského lidového příběhu bambusového drvoštěpa dostala také jméno Kaguya. Nahoře je vidět film pořízený při posledním oběhu sondy Kaguya její dvacetiměsíční mise. Pod sondou ubíhá pustý, hornatý a kráterovaný terén, ve kterém je stěží vidět pár špiček hor. Na konci filmu sonda zmizela v temnotách u kráteru GILL. Sonda SELENE nesla 13 vědeckých přístrojů a dvě HDTV kamery. Tato průkopnická výprava pořídila údaje o lunární topologii a složení, které budou využity pro lepší pochopení původu a historie tohoto jedinečného a dávného společníka Země. Data a snímky ze sondy Kaguya i z nedávno vypuštěné sondy Lunar Reconnaissance Orbiter mohou být využity při volbě dobrých míst k přistání budoucích měsíčních astronautů.

Štítky: Měsíc, Video, Kaguya, Moon crash


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »