Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda Kaguya dopadla na Měsíc

Uznání a copyright: SELENE Team, JAXA, NHK

Minulý týden dopadla podle plánu na měsíc Japonská kosmická sonda Kaguya. Kosmická sonda se oficiálně jmenovala SELENE - Selenological and Engineering Explorer, ale podle princezny z japonského lidového příběhu bambusového drvoštěpa dostala také jméno Kaguya. Nahoře je vidět film pořízený při posledním oběhu sondy Kaguya její dvacetiměsíční mise. Pod sondou ubíhá pustý, hornatý a kráterovaný terén, ve kterém je stěží vidět pár špiček hor. Na konci filmu sonda zmizela v temnotách u kráteru GILL. Sonda SELENE nesla 13 vědeckých přístrojů a dvě HDTV kamery. Tato průkopnická výprava pořídila údaje o lunární topologii a složení, které budou využity pro lepší pochopení původu a historie tohoto jedinečného a dávného společníka Země. Data a snímky ze sondy Kaguya i z nedávno vypuštěné sondy Lunar Reconnaissance Orbiter mohou být využity při volbě dobrých míst k přistání budoucích měsíčních astronautů.

Štítky: Měsíc, Video, Kaguya, Moon crash


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »