Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda Kaguya dopadla na Měsíc

Uznání a copyright: SELENE Team, JAXA, NHK

Minulý týden dopadla podle plánu na měsíc Japonská kosmická sonda Kaguya. Kosmická sonda se oficiálně jmenovala SELENE - Selenological and Engineering Explorer, ale podle princezny z japonského lidového příběhu bambusového drvoštěpa dostala také jméno Kaguya. Nahoře je vidět film pořízený při posledním oběhu sondy Kaguya její dvacetiměsíční mise. Pod sondou ubíhá pustý, hornatý a kráterovaný terén, ve kterém je stěží vidět pár špiček hor. Na konci filmu sonda zmizela v temnotách u kráteru GILL. Sonda SELENE nesla 13 vědeckých přístrojů a dvě HDTV kamery. Tato průkopnická výprava pořídila údaje o lunární topologii a složení, které budou využity pro lepší pochopení původu a historie tohoto jedinečného a dávného společníka Země. Data a snímky ze sondy Kaguya i z nedávno vypuštěné sondy Lunar Reconnaissance Orbiter mohou být využity při volbě dobrých míst k přistání budoucích měsíčních astronautů.

Štítky: Měsíc, Video, Kaguya, Moon crash


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »