Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny Severní Amerika a Pelikán

Uznání a copyright: Danny Lee Russell  

Zde je několik dobře známých tvarů na neznámých místech. Ta emisní mlhovina vlevo je částečně slavná díky tomu, že připomíná pozemský kontinent Severní Amerika. Napravo od Severní Ameriky je méně zářivá mlhovina NGC 7000, která připomíná pelikána, takže se nazývá Mlhovina Pelikán. Obě emisní mlhoviny měří asi 50 světelných let, nachází se asi 1500 světelných let daleko a dělí je od sebe tmavé absorpční mračno. Tento krásný snímek zachycuje mlhoviny, jasné ionizační fronty a jemné podrobnosti tmavého prachu. Obě mlhoviny lze spatřit z tmavého místa i triedrem. Severovýchodně od jasné hvězdy Deneb v souhvězdí Labutě (Cygnus) hledejte malou mlhovinku. Stále se neví, která hvězda či hvězdy ionizují červeně zářící vodík.

Štítky: Mlhovina Severní Amerika, Mlhovina Pelikán, NGC 7000


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Foceno mobilem dalekohled AR 152/760 mm okular 5 mm plus baarlow 2x

Další informace »