Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny Severní Amerika a Pelikán

Uznání a copyright: Danny Lee Russell  

Zde je několik dobře známých tvarů na neznámých místech. Ta emisní mlhovina vlevo je částečně slavná díky tomu, že připomíná pozemský kontinent Severní Amerika. Napravo od Severní Ameriky je méně zářivá mlhovina NGC 7000, která připomíná pelikána, takže se nazývá Mlhovina Pelikán. Obě emisní mlhoviny měří asi 50 světelných let, nachází se asi 1500 světelných let daleko a dělí je od sebe tmavé absorpční mračno. Tento krásný snímek zachycuje mlhoviny, jasné ionizační fronty a jemné podrobnosti tmavého prachu. Obě mlhoviny lze spatřit z tmavého místa i triedrem. Severovýchodně od jasné hvězdy Deneb v souhvězdí Labutě (Cygnus) hledejte malou mlhovinku. Stále se neví, která hvězda či hvězdy ionizují červeně zářící vodík.

Štítky: Mlhovina Severní Amerika, Mlhovina Pelikán, NGC 7000


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »