Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny Severní Amerika a Pelikán

Uznání a copyright: Danny Lee Russell  

Zde je několik dobře známých tvarů na neznámých místech. Ta emisní mlhovina vlevo je částečně slavná díky tomu, že připomíná pozemský kontinent Severní Amerika. Napravo od Severní Ameriky je méně zářivá mlhovina NGC 7000, která připomíná pelikána, takže se nazývá Mlhovina Pelikán. Obě emisní mlhoviny měří asi 50 světelných let, nachází se asi 1500 světelných let daleko a dělí je od sebe tmavé absorpční mračno. Tento krásný snímek zachycuje mlhoviny, jasné ionizační fronty a jemné podrobnosti tmavého prachu. Obě mlhoviny lze spatřit z tmavého místa i triedrem. Severovýchodně od jasné hvězdy Deneb v souhvězdí Labutě (Cygnus) hledejte malou mlhovinku. Stále se neví, která hvězda či hvězdy ionizují červeně zářící vodík.

Štítky: Mlhovina Severní Amerika, Mlhovina Pelikán, NGC 7000


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 360 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »