Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimas: Malý měsíc s velkým kráterem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Cokoliv co Mimas zasáhlo, tak ho skoro rozbilo. To co zůstalo je jeden z největších impaktních kráterů na jednom z nejmenších Saturnových měsíčků. Kráter se jmenuje Herschel, a to podle objevitele Mimasu v roce 1789 siru Williamu Herschelovi, má asi 130 kilometrů a je vidět nahoře. Nízká hmotnost Mimasu vytváří povrchovou gravitaci, která je sice dosti silná, aby umožňovala vznik sférického tělesa, ale přitom je dost slabá, že umožňuje tak poměrně velké povrchové útvary. Mimas tvoří především vodní led s rozptýlenou horninou, takže se dá dost dobře popsat jako špinavá sněhová koule. Snímek nahoře pořídila při svém průletu v srpnu 2005 kosmická sonda Cassini, která je nyní na orbitě kolem Saturnu.

Štítky: Saturn, Mimas, Herschel Crater


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »