Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ měsíce na Paranal

Uznání a copyright: Gordon Gillet

Těsně před tím, než vycházející Slunce osvětlilo 2635 metrů vysoký vrchol Cerro Paranal v severní Chile, Gordon Gillet zachytil tento úžasný západ měsíce. Na snímku teleobjektivem jsou přes skoro celý říjnový měsíční úplněk vidět siluety řady dalekohledů observatoře ESO Paranal. Zleva doprava jsou vidět kopule čtyř nejvýznamnějších 8,2m velmi velkých dalekohledů pojmenovaných Antu, Kueyen a Yepun, který skoro zakrývá Melipal. Příznivci observatoře Paranal si také povšimnou VLT Survey Telescope daleko vpravo a bílých malých kopulí pomocných dalekohledů. Antu, Kueyen, Yepun a Melipal jsou jména z jazyka Mapuche. Přiléhavě znamenají Slunce, Měsíc, Večernice a Jižní kříž.

Štítky: Úplněk, VLT, Paranal observatory


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »