Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce při rovnodennosti

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Západ slunce často inspiruje nebo nabízí chvíli k rozjímání, ale v každém případě je asi nejčastěji fotografovanou událostí na nebi. Ovšem tento neobyčejně krásný západ slunce byl zachycen při rovnodennosti 22. září. Tento den, kdy pozemšťané zakoušejí skoro 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy (equinox znamená stejně dlouhou noc), vyznačuje astronomickou změnu ročního období. Slunce překračuje nebeský rovník směrem na jih a v tichých vodách jezera Balaton s nehybnou siluetou plachetnice zapadá právě na západě. V pozadí je vidět Benediktinský klášter v Tihany v Maďarsku.

Štítky: Rovnodennost, Západ slunce, Roční období


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 (NEOWISE)_1

Pořízeno 10.7.2020 ve 02:20 SELČ

Další informace »