Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Družice CoRoT objevila kamennou planetu

Uznání ilustrace: ESO/L. Calcada

Jak se podobá exoplaneta CoRoT-7b Zemi? Nově objevená extrasolární planeta je při pětinásobné hmotnosti a poloměru asi 1,7 násobku poloměru Země doposud nejbližším fyzickým protějškem Země. Také mateřská hvězda planety CoRoT-7b, i když vzdálená 500 světelných let, se velice podobá našemu Slunci. Zde ale podobnosti naneštěstí končí, jelikož CoRoT-7b obíhá svoji mateřskou hvězdu uvnitř dráhy Merkuru, takže rok trvá jenom 20 hodin a nejvyšší teplota je mnohem vyšší, než by se lidem líbilo. Planeta CoRoT-7b byla objevena v únoru při pozorování slabého předvídatelného poklesu v jasnosti mateřské hvězdy. Na obrázku nahoře je umělecká představa, jak by planeta CoRoT-7b mohla vypadat před mateřskou hvězdou. Složení planety CoRoT-7b zůstává neznámé, ale podle velikosti a hmotnosti se nemůže jednat o plynového obra jako je Jupiter, ale nejspíše ji tvoří především horniny. Budoucí pozorování upřesní složení této jedné z prvních známých kamenných planet objevených mimo naši Sluneční soustavu.

Štítky: CoRoT 7b, CoRoT satellite, Super earth


5. vesmírný týden 2026

5. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 1. do 1. 2. 2026. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku. V úterý 27. ledna po 22. hodině se začne přibližovat hvězdokupě Plejády a zakryje slabší hvězdy Taygetu a Asterope. Malé planety jsou nyní zdánlivě za Sluncema ukazují se v koronografu SOHO. Velké planety jsou na večerní obloze. Aktivita Slunce je na střední úrovni a největší skvrny na odvrácené polokouli vidí z Marsu vozítko Perseverance. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce plánuje NASA na 2. února test tankování rakety. Ten může být provázen problémy a může být odkládán. Podle toho uvidíme, zda se uskuteční start v prvním plánovaném okně z 6. na 7. února. Ohlížíme se za výročím přistání Luny 9 na Měsíci, objevem komety Hyakutake a především nepříjemnou havárií raketoplánu Challenger.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »