Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Yellowknife

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka (Blue Moon Promotions), TWAN

Někdy se poté, co se oči přizpůsobí tmě, objeví nádherná obloha. V tomto případě se před vámi nachází malebné jezero, vysoko nad vámi záclona krásné zelené polární záře, v dálce září brilantní hvězdy a přímo nad vámi svítí Měsíc. Toto digitálně sestavené panoráma bylo zachyceno počátkem tohoto měsíce z Yellowknife ze Severozápadních teritorií v Kanadě a vpravo nad Měsícem je vidět i otevřená hvězdokupa Plejády. Jelikož polární záře jsou způsobovány sluneční aktivitou, tak je tato polární záře, vzhledem k historickému nedostatku slunečních skvrn a jiných aktivit na Slunci během posledních dvou let, poněkud překvapivá. Toto roční období je známo jako sezóna polárních září vzhledem ke znatelnému vzrůstu počtu polárních září. Příčina tohoto každoročního vzrůstu není známa, ale možná, že sklon Země vytváří snadnější spojení mezi zemským magnetickým polem a magnetickým polem proměnlivých proudů slunečního větru.

Štítky: Plejády, Polární záře, Yellowknife


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »