Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Yellowknife

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka (Blue Moon Promotions), TWAN

Někdy se poté, co se oči přizpůsobí tmě, objeví nádherná obloha. V tomto případě se před vámi nachází malebné jezero, vysoko nad vámi záclona krásné zelené polární záře, v dálce září brilantní hvězdy a přímo nad vámi svítí Měsíc. Toto digitálně sestavené panoráma bylo zachyceno počátkem tohoto měsíce z Yellowknife ze Severozápadních teritorií v Kanadě a vpravo nad Měsícem je vidět i otevřená hvězdokupa Plejády. Jelikož polární záře jsou způsobovány sluneční aktivitou, tak je tato polární záře, vzhledem k historickému nedostatku slunečních skvrn a jiných aktivit na Slunci během posledních dvou let, poněkud překvapivá. Toto roční období je známo jako sezóna polárních září vzhledem ke znatelnému vzrůstu počtu polárních září. Příčina tohoto každoročního vzrůstu není známa, ale možná, že sklon Země vytváří snadnější spojení mezi zemským magnetickým polem a magnetickým polem proměnlivých proudů slunečního větru.

Štítky: Plejády, Polární záře, Yellowknife


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »