Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 370: Kupa galaxií gravitační čočkou

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble SM4 ERO Team & ST-ECF

Co je to za podivný oblouk? Astronomové si na snímcích kupy galaxií Abell 370 vpravo od mnoha galaxií povšimli neobvyklého oblouku. I když byli zvědaví, tak se k tomuto oblouku nejprve zdrželi komentářů, jelikož nic podobného nebylo nikdy vidět. Lepší snímky v polovině let 1980 ovšem umožnily astronomům tento oblouk identifikovat jako prototyp nového astronomického jevu, gravitační čočky celé kupy galaxií na galaxie v pozadí. Dnes víme, že se takové oblouky ve skutečnosti skládají ze dvou zborcených obrazů docela obyčejné galaxie, která se náhodou ocitla daleko za touto obří kupou. Gravitace kupy Abell 370 způsobuje, že se světlo galaxií v pozadí roztahuje a k pozorovateli přichází po vícenásobných drahách a moc se neliší od toho, jak se jeví vzdálené světlo přes stopku vinné sklenice. V polovině července astronomové využili právě vylepšeného Hubblova kosmického dalekohledu k zobrazení Abell 370 a obrazů z gravitační čočky do zatím bezprecedentních podrobností. Téměř všechny žluté obrazy na snímku nahoře jsou galaxie v kupě Abell 370. Bystré oko dokáže zachytit mnoho podivných oblouků a zborcených záhybů, ovšem to vše jsou obrazy ještě vzdálenějších galaxií. Studium Abell 370 a zobrazovaných galaxií dává astronomům jedinečné okno k nahlédnutí do distribuce normální a temné hmoty v kupách galaxií a ve vesmíru.

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky, Abell 370


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »