Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 370: Kupa galaxií gravitační čočkou

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble SM4 ERO Team & ST-ECF

Co je to za podivný oblouk? Astronomové si na snímcích kupy galaxií Abell 370 vpravo od mnoha galaxií povšimli neobvyklého oblouku. I když byli zvědaví, tak se k tomuto oblouku nejprve zdrželi komentářů, jelikož nic podobného nebylo nikdy vidět. Lepší snímky v polovině let 1980 ovšem umožnily astronomům tento oblouk identifikovat jako prototyp nového astronomického jevu, gravitační čočky celé kupy galaxií na galaxie v pozadí. Dnes víme, že se takové oblouky ve skutečnosti skládají ze dvou zborcených obrazů docela obyčejné galaxie, která se náhodou ocitla daleko za touto obří kupou. Gravitace kupy Abell 370 způsobuje, že se světlo galaxií v pozadí roztahuje a k pozorovateli přichází po vícenásobných drahách a moc se neliší od toho, jak se jeví vzdálené světlo přes stopku vinné sklenice. V polovině července astronomové využili právě vylepšeného Hubblova kosmického dalekohledu k zobrazení Abell 370 a obrazů z gravitační čočky do zatím bezprecedentních podrobností. Téměř všechny žluté obrazy na snímku nahoře jsou galaxie v kupě Abell 370. Bystré oko dokáže zachytit mnoho podivných oblouků a zborcených záhybů, ovšem to vše jsou obrazy ještě vzdálenějších galaxií. Studium Abell 370 a zobrazovaných galaxií dává astronomům jedinečné okno k nahlédnutí do distribuce normální a temné hmoty v kupách galaxií a ve vesmíru.

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky, Abell 370


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »