Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ganymede Enhanced

Credit: Galileo Project, DLR, JPL, NASA

Jak vlastně vypadá největší měsíc ve Sluneční soustavě? Ganymed je dokonce větší než Merkur a Pluto, a jeho povrch je posetý jasnými mladými krátery, které překrývají terén se směsí spousty starších tmavších kráterů protkaný brázdami a rýhami. Ganymed, podobně jako pozemský Měsíc, natáčí k centrální planetě, v tomto případě k Jupiteru, stále stejnou stranu. Na této historické a podrobné mozaice pořízené kosmickou sondou Galileo, která kolem Jupiteru obíhala v letech 1995 až 2003, byly barvy tohoto měsíce o velikosti planety zvýrazněny, aby se zlepšil kontrast povrchu. Fialové stíny, které se táhnou odshora dolů, jsou nejspíše zmrzlé částice z polárních oblastí Ganymedu. Pro možné budoucí výpravy k Jupiteru se u Europy a Ganymedu počítá s hledáním hlubokých oceánů, které by mohly hostit prostředí, považované za důležité pro život.

Štítky: Jupiter, Ganymed, Grooves


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »