Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ganymede Enhanced

Credit: Galileo Project, DLR, JPL, NASA

Jak vlastně vypadá největší měsíc ve Sluneční soustavě? Ganymed je dokonce větší než Merkur a Pluto, a jeho povrch je posetý jasnými mladými krátery, které překrývají terén se směsí spousty starších tmavších kráterů protkaný brázdami a rýhami. Ganymed, podobně jako pozemský Měsíc, natáčí k centrální planetě, v tomto případě k Jupiteru, stále stejnou stranu. Na této historické a podrobné mozaice pořízené kosmickou sondou Galileo, která kolem Jupiteru obíhala v letech 1995 až 2003, byly barvy tohoto měsíce o velikosti planety zvýrazněny, aby se zlepšil kontrast povrchu. Fialové stíny, které se táhnou odshora dolů, jsou nejspíše zmrzlé částice z polárních oblastí Ganymedu. Pro možné budoucí výpravy k Jupiteru se u Europy a Ganymedu počítá s hledáním hlubokých oceánů, které by mohly hostit prostředí, považované za důležité pro život.

Štítky: Jupiter, Ganymed, Grooves


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »