Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3621: Daleko za Místní skupinou

Uznání a copyright: Robert Gendler

Daleko za místní skupinou galaxií ve vzdálenosti asi 22 miliónů světelných let leží NGC 3621. Nachází se v jižním souhvězdí vícehlavé Hydry a vinoucí se spirální ramena tohoto nádherného vesmírného ostrova jsou plná zářivých mladých hvězdokup a tmavých prachových pásů. Pro pozemské astronomy ale NGC 3621 není jenom další pěkná zepředu viděná spirální galaxie. Některé z jejích jasnějších hvězd byly použity jako standardní svíčky pro stanovení důležitých odhadů extragalaktických vzdáleností a měřítek ve Vesmíru. Tento nádherný snímek NGC 3621 sleduje volná spirální ramena až daleko od jasných centrálních oblastí galaxie, která má asi 100 000 světelných let. Paprsčité hvězdy v popředí jsou z naší Mléčné dráhy a v pozadí jsou rozesety i ještě vzdálenější galaxie.

Štítky: Distance scale, Spirální galaxie, Ngc3621


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »