Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce v Portara

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Slunce dnes v 11:44 UT překročí směrem na sever nebeský rovník. Tato astronomická událost je známa jako rovnodennost a na severní polokouli vyznačuje první jarní den, na jižní polokouli zase první podzimní den. Je to také začátek perského (iránského) nového roku Norouz. Rovnodennost (equinox) znamená stejně dlouhou noc. Se sluncem na nebeském rovníku pozemšťané zakusí téměř 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Jak bude Slunce na obloze postupovat výše a blížit se k létu, tak se dny na severu budou pochopitelně prodlužovat. Rovnodennost oslavíme tímto scénickým pohledem na zapadající Slunce z ostrova Naxos v Egejském moři. Tento velice dobře naplánovaný snímek pořízený v minulém červnu zachycuje v siluetě Portara (velké dveře). Portara měří asi 6 krát 3,5 metru a je velkým vstupem do nedokončeného starověkého řeckého chrámu boha Apolla.

Štítky: Slunce, Rovnodennost, Norouz, Portara, Temple of apollo


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »