Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce v Portara

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Slunce dnes v 11:44 UT překročí směrem na sever nebeský rovník. Tato astronomická událost je známa jako rovnodennost a na severní polokouli vyznačuje první jarní den, na jižní polokouli zase první podzimní den. Je to také začátek perského (iránského) nového roku Norouz. Rovnodennost (equinox) znamená stejně dlouhou noc. Se sluncem na nebeském rovníku pozemšťané zakusí téměř 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Jak bude Slunce na obloze postupovat výše a blížit se k létu, tak se dny na severu budou pochopitelně prodlužovat. Rovnodennost oslavíme tímto scénickým pohledem na zapadající Slunce z ostrova Naxos v Egejském moři. Tento velice dobře naplánovaný snímek pořízený v minulém červnu zachycuje v siluetě Portara (velké dveře). Portara měří asi 6 krát 3,5 metru a je velkým vstupem do nedokončeného starověkého řeckého chrámu boha Apolla.

Štítky: Slunce, Rovnodennost, Norouz, Portara, Temple of apollo


6. vesmírný týden 2026

6. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 2. do 8. 2. 2026. Měsíc je v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. 3. 2. je v těsné konjunkci s Regulem. Merkur a Venuše začínají lézt na večerní oblohu, Mars je nepozorovatelný. Velké planety jsou všechny vidět večer. Aktivita Slunce je poměrně vysoká hlavně díky náhle se objevivší aktivní oblasti se skvrnami. Chystá se start rakety SLS s lodí Orion mise Artemis II k Měsíci. Crew-12 musí zatím čekat. 95 let by se dožil Ladislav Sehnal, český astronom zabývající se nebeskou mechanikou. 120 let uplyne od narození Clyde Tombaugha, který objevil Pluto v roce 1930.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »