Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce v Portara

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Slunce dnes v 11:44 UT překročí směrem na sever nebeský rovník. Tato astronomická událost je známa jako rovnodennost a na severní polokouli vyznačuje první jarní den, na jižní polokouli zase první podzimní den. Je to také začátek perského (iránského) nového roku Norouz. Rovnodennost (equinox) znamená stejně dlouhou noc. Se sluncem na nebeském rovníku pozemšťané zakusí téměř 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Jak bude Slunce na obloze postupovat výše a blížit se k létu, tak se dny na severu budou pochopitelně prodlužovat. Rovnodennost oslavíme tímto scénickým pohledem na zapadající Slunce z ostrova Naxos v Egejském moři. Tento velice dobře naplánovaný snímek pořízený v minulém červnu zachycuje v siluetě Portara (velké dveře). Portara měří asi 6 krát 3,5 metru a je velkým vstupem do nedokončeného starověkého řeckého chrámu boha Apolla.

Štítky: Slunce, Rovnodennost, Norouz, Portara, Temple of apollo


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »