Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Přechody měsíců

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)
Acknowledgment: M.H. Wong (STScI/UC Berkeley), C. Go (Philippines)

Každých 14 až 15 let jsou Saturnovy prstence vidět sklopené vůči našemu pohledu. Jelikož se jasné krásné prstence zdají být užší, tak je stále obtížnější je uvidět a to dokonce i ve velkých dalekohledech. Ale zase to dává příležitost sledovat vícenásobné přechody Saturnových měsíců. Při takovém přechodu letí nad oblačnou pokrývkou plynového obra sluncem osvětlený měsíc se svým stínem. Tento Hubblův snímek pořízený 24. února je součástí sekvence, která ukazuje přechod čtyř Saturnových měsíců. Zleva doprava jsou Enceladus se stínem, Dione se stínem a Saturnův největší měsíc Titan. A poblíž roviny prstenců, daleko vpravo se Saturnova disku skoro dotýká malý měsíc Mimas. Stíny Titanu a Mimase už pravou stranu disku opustily. Samotný Saturn má rovníkový průměr asi 120 000 kilometrů.

Štítky: Saturn, Mimas, Měsíce, Titan, Přechod, Enceladus, Dione


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »