Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Přechody měsíců

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)
Acknowledgment: M.H. Wong (STScI/UC Berkeley), C. Go (Philippines)

Každých 14 až 15 let jsou Saturnovy prstence vidět sklopené vůči našemu pohledu. Jelikož se jasné krásné prstence zdají být užší, tak je stále obtížnější je uvidět a to dokonce i ve velkých dalekohledech. Ale zase to dává příležitost sledovat vícenásobné přechody Saturnových měsíců. Při takovém přechodu letí nad oblačnou pokrývkou plynového obra sluncem osvětlený měsíc se svým stínem. Tento Hubblův snímek pořízený 24. února je součástí sekvence, která ukazuje přechod čtyř Saturnových měsíců. Zleva doprava jsou Enceladus se stínem, Dione se stínem a Saturnův největší měsíc Titan. A poblíž roviny prstenců, daleko vpravo se Saturnova disku skoro dotýká malý měsíc Mimas. Stíny Titanu a Mimase už pravou stranu disku opustily. Samotný Saturn má rovníkový průměr asi 120 000 kilometrů.

Štítky: Saturn, Mimas, Měsíce, Titan, Přechod, Enceladus, Dione


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »