Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Přechody měsíců

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)
Acknowledgment: M.H. Wong (STScI/UC Berkeley), C. Go (Philippines)

Každých 14 až 15 let jsou Saturnovy prstence vidět sklopené vůči našemu pohledu. Jelikož se jasné krásné prstence zdají být užší, tak je stále obtížnější je uvidět a to dokonce i ve velkých dalekohledech. Ale zase to dává příležitost sledovat vícenásobné přechody Saturnových měsíců. Při takovém přechodu letí nad oblačnou pokrývkou plynového obra sluncem osvětlený měsíc se svým stínem. Tento Hubblův snímek pořízený 24. února je součástí sekvence, která ukazuje přechod čtyř Saturnových měsíců. Zleva doprava jsou Enceladus se stínem, Dione se stínem a Saturnův největší měsíc Titan. A poblíž roviny prstenců, daleko vpravo se Saturnova disku skoro dotýká malý měsíc Mimas. Stíny Titanu a Mimase už pravou stranu disku opustily. Samotný Saturn má rovníkový průměr asi 120 000 kilometrů.

Štítky: Saturn, Mimas, Měsíce, Titan, Přechod, Enceladus, Dione


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »