Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Přechody měsíců

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)
Acknowledgment: M.H. Wong (STScI/UC Berkeley), C. Go (Philippines)

Každých 14 až 15 let jsou Saturnovy prstence vidět sklopené vůči našemu pohledu. Jelikož se jasné krásné prstence zdají být užší, tak je stále obtížnější je uvidět a to dokonce i ve velkých dalekohledech. Ale zase to dává příležitost sledovat vícenásobné přechody Saturnových měsíců. Při takovém přechodu letí nad oblačnou pokrývkou plynového obra sluncem osvětlený měsíc se svým stínem. Tento Hubblův snímek pořízený 24. února je součástí sekvence, která ukazuje přechod čtyř Saturnových měsíců. Zleva doprava jsou Enceladus se stínem, Dione se stínem a Saturnův největší měsíc Titan. A poblíž roviny prstenců, daleko vpravo se Saturnova disku skoro dotýká malý měsíc Mimas. Stíny Titanu a Mimase už pravou stranu disku opustily. Samotný Saturn má rovníkový průměr asi 120 000 kilometrů.

Štítky: Saturn, Mimas, Měsíce, Titan, Přechod, Enceladus, Dione


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »