Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Přechody měsíců

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)
Acknowledgment: M.H. Wong (STScI/UC Berkeley), C. Go (Philippines)

Každých 14 až 15 let jsou Saturnovy prstence vidět sklopené vůči našemu pohledu. Jelikož se jasné krásné prstence zdají být užší, tak je stále obtížnější je uvidět a to dokonce i ve velkých dalekohledech. Ale zase to dává příležitost sledovat vícenásobné přechody Saturnových měsíců. Při takovém přechodu letí nad oblačnou pokrývkou plynového obra sluncem osvětlený měsíc se svým stínem. Tento Hubblův snímek pořízený 24. února je součástí sekvence, která ukazuje přechod čtyř Saturnových měsíců. Zleva doprava jsou Enceladus se stínem, Dione se stínem a Saturnův největší měsíc Titan. A poblíž roviny prstenců, daleko vpravo se Saturnova disku skoro dotýká malý měsíc Mimas. Stíny Titanu a Mimase už pravou stranu disku opustily. Samotný Saturn má rovníkový průměr asi 120 000 kilometrů.

Štítky: Saturn, Mimas, Měsíce, Titan, Přechod, Enceladus, Dione


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »