Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GLOBE v noci: pomáhá sledovat světelné znečištění

Uznání a copyright: Globe at Night Project, UCAR, International Year of Astronomy 2009

Kolik hvězd můžete uvidět? Projekt GLOBE v noci zve příští týden lidi z celého světa, aby šli v noci ven a podívali se nahoru! Přesněji, lidé by měli jít ven hodinu po západu Slunce a dívat se na souhvězdí Orion na západě. Web GLOBE v noci všechno usnadnil a připravil několik hvězdných mapek, takže můžete porovnat váš pohled na Orion a nemusíte přímo počítat hvězdy v Orionu. Možnosti sahají od jasné oblohy, kdy je v Orionu vidět jen několik hvězd až k velice tmavé obloze, kdy je v Orionu vidět více jak 100 hvězd. Na obrázku nahoře jsou výsledky z pozorovací kampaně v minulém roce. A jelikož rok 2009 je Mezinárodním rokem astronomie, tak je naděje, že tento rok vznikne ještě lepší mapa. Spoluprací na této snadné a zábavné činnosti můžete lidstvu pomoci lépe porozumět, jaké je na Zemi světelné znečištění.

Štítky: Hvězdy, Light pollution, Globe at Night


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 (NEOWISE)

Canon EOS 50D, Canon EF 135/2.0L USM, 7x5sec., f/2.8, ISO 800. Foceno z rozhledny na Boubíně 10.7.2020 v 02:05

Další informace »