Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek Tychonovy supernovy

Uznání: X-ray: NASA/CXC/SAO; Infrared: NASA/JPL-Caltech; Optical: MPIA, Calar Alto, O. Krause et al.

Jaká hvězda vytvořila tento obrovský nabubřelý míč? Nahoře je doposud nejlepší obrázek zbytku Tychonovy supernovy na více vlnových délkách, důsledek hvězdné exploze, kterou poprvé před více jak 400 lety zaznamenal slavný astronom Tycho Brahe. Obrázek nahoře tvoří rentgenový snímek pořízený observatoří Chandra, infračervený snímek pořízený Spitzerovým kosmickým dalekohledem a optický snímek pořízený 3,5 m dalekohledem na Calar Alto v jižním Španělsku. Rozpínající se mračno plynu je extrémně horké, zatímco mírně rozdílné expanzní rychlosti daly mračnu nabubřelý vzhled. Ačkoliv si nikdo není jistý, která hvězda supernovu SN 1572 vytvořila, tak jako možný předchůdce je studována hvězda zvaná Tycho G, ovšem je příliš slabá, než abychom ji zde rozeznali. Nalezení předchůdce zbytku Tychonovy supernovy je zvláště důležité, jelikož typ této supernovy byl nedávno stanoven jako Ia. Vrchol jasnosti supernov typu Ia se považuje za dobře prostudovaný, což je činí docela vhodnými pro kalibraci slábnutí vzdálených objektů v našem vesmíru.

Štítky: Zbytek supernovy, Tycho, Puffball


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »